Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

22 września 2017 0

Szczególnie w okresie letnim powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nasz organizm jest prawidłowo nawodniony. Panujące wysokie temperatury i związane z nimi nadmierne pocenie się doprowadzą do szybszej utraty wody, a tym samym stwarzają ryzyko odwodnienia.

W lecie powinniśmy przyjmować większą ilość płynów, czyli nawet 3, 4 litry dziennie. Osoby uprawiające sporty mogą tę ilość dodatkowo zwiększyć. Trzeba pamiętać o tym, że w dbaniu o nawodnienie ważne jest nie tylko to, ile pijemy, ale również to, jakie płyny przyjmujemy. Najlepsza jest oczywiście zwykła woda źródlana czy mineralna. Może być wzbogacona o sok z cytryny, limonki, listki świeżej mięty czy owoce. Dobrze nawadnia także domowy sok z owoców, który zawiera w sobie tzw. wodę strukturalną. Warto sięgać również po herbaty ziołowe.

Na nawodnienie źle wpływa herbata czarna, zielona i kawa oraz oczywiście alkohol. Tych napojów należy unikać lub po prostu ograniczyć ich ilość. Niezalecane są także napoje kolorowe i gazowane, które zawierają sztuczne substancje.

Spożywane pokarmy a nawodnienie organizmu

W okresie letnim najczęściej mamy większą ochotę na owoce i warzywa. Nie dzieje się tak bez przyczyny. To właśnie w nich znajduje się duża ilość wody nawadniającej organizm. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest jak najczęstsze sięganie po warzywa i owoce zamiast suchych produktów spożywczych, jak ciastka czy chipsy.

Ekspresowa metoda na nawodnienie organizmu

Każda osoba, która zauważyła u siebie oznaki odwodnienia, powinna zdecydować się na przyjęcie specjalnych środków nawadniających, które są dostępne w aptekach. W takich napojach zawarta jest nie tylko woda, ale przede wszystkim cenne elektrolity, które tracimy wraz z poceniem się.

* Wyjątkowo dużo ciekawych informacji na temat tego typu napojów jest zamieszczonych na stronie www.orsalit.pl.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko z punktu widzenia zdrowia. Wpływa również na nasze samopoczucie, zwiększają zdolność koncentracji, usprawniając pracę umysłu i znosząc zmęczenie. Nawodniony organizm to także piękniejsza skóra, elastyczne włosy i paznokcie.

 

Materiał zewnętrzny