Kolagen jest białkiem strukturalnym stanowiącym najważniejszy składnik tkanki łącznej ludzkiego organizmu. Nie wszyscy wiedzą, że ludzkie ciało zdolne jest do samodzielnej syntezy kolagenu. Niestety, zdolność ta spada wraz z wiekiem.
Kolagen – za co odpowiada w ludzkim organizmie?
Zanim sięgnie się po preparaty z kolagenem, takie jak Collibre kolagen, warto dokładnie zapoznać się z rolą, jaką pełni w ludzkim ciele.
Kolagen wspiera strukturę skóry, odpowiadając jej napięcie, elastyczność i zdrowy wygląd. Z racji tego, że jego produkcja w organizmie spada po ukończeniu 25 roku życia, to właśnie w tym okresie widoczna staje się pogorszona kondycja cery oraz pierwsze oznaki starzenia.
Kolagen w bardzo dużym stopniu wpływa także na kondycję stawów, utrzymując ich prawidłowe funkcjonowanie i właściwą strukturę. Chroni chrząstkę stawową przed uszkodzeniami, umożliwia jej regenerację, a także zapewnia wytrzymałość i sprężystość tkanek łącznych. Niedobory kolagenu mogą więc przejawiać się pod postacią bólu stawów, nasilających się wraz z wiekiem, w miarę spadającej produkcji tego cennego białka.
Bardzo istotny jest także wpływ kolagenu na kościec – jego niedobór może skutkować zwiększoną kruchością kości, a co za tym idzie – wyższym ryzykiem złamań i urazów.
Co przyczynia się do niszczenia kolagenu w organizmie?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wiek to zaledwie jeden z czynników, które mogą przyczyniać się do zmniejszonej produkcji kolagenu. Na jego niszczenie w ciele wpływają także:
- promieniowanie UV,
- palenie tytoniu,
- dieta ze zbyt dużą ilością cukru,
- niewłaściwie skomponowany jadłospis,
- nadmiar stresu.
Jak wygląda suplementacja kolagenu?
Biorąc pod uwagę to, jak dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywa kolagen, nikogo nie powinien dziwić fakt, że na jego suplementację decyduje się coraz większa liczba osób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego że tylko rozsądne i bezpieczne zażywanie preparatów zapewni oczekiwany efekt. Średnia dawka dla przeciętnej osoby to około 4-5 g kolagenu dziennie. Jest to jednak uzależnione od wielu indywidualnych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, płeć oraz wiek.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że suplementacja kolagenu w żaden sposób nie powinna zastępować zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia.
Pomimo tego że przyjmowanie suplementów z kolagenem uznawane jest za bezpieczne, to jednak istnieją ku temu określone przeciwwskazania. Kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią powinny zachować szczególną ostrożność bądź też całkowicie zrezygnować z przyjmowania preparatów kolagenowych. W tym czasie istotne jest, by każdą suplementację omawiać z specjalistą
Niektóre preparaty kolagenowe zawierają w swoim składzie także substancje pomocnicze. Te u niektórych osób mogą wywoływać alerge. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie składu konkretnego preparatu, a także – śledzenie reakcji organizmu na jego przyjmowanie.
Suplementy kolagenowe zazwyczaj występują w tabletkach, płynie bądź też pod postacią proszku. Bardzo ważne jest, aby wybierać produkty pochodzące z bezpiecznych i sprawdzonych źródeł – najlepiej aptek stacjonarnych oraz internetowych.
Artykuł partnera