Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kolagen – najważniejsze informacje na jego temat w jednym miejscu

28 marca 2023 0

Kolagen jest białkiem strukturalnym stanowiącym najważniejszy składnik tkanki łącznej ludzkiego organizmu. Nie wszyscy wiedzą, że ludzkie ciało zdolne jest do samodzielnej syntezy kolagenu. Niestety, zdolność ta spada wraz z wiekiem.

Kolagen – za co odpowiada w ludzkim organizmie?

Zanim sięgnie się po preparaty z kolagenem, takie jak Collibre kolagen, warto dokładnie zapoznać się z rolą, jaką pełni w ludzkim ciele.

Kolagen wspiera strukturę skóry, odpowiadając jej napięcie, elastyczność i zdrowy wygląd. Z racji tego, że jego produkcja w organizmie spada po ukończeniu 25 roku życia, to właśnie w tym okresie widoczna staje się pogorszona kondycja cery oraz pierwsze oznaki starzenia.

Kolagen w bardzo dużym stopniu wpływa także na kondycję stawów, utrzymując ich prawidłowe funkcjonowanie i właściwą strukturę. Chroni chrząstkę stawową przed uszkodzeniami, umożliwia jej regenerację, a także zapewnia wytrzymałość i sprężystość tkanek łącznych. Niedobory kolagenu mogą więc przejawiać się pod postacią bólu stawów, nasilających się wraz z wiekiem, w miarę spadającej produkcji tego cennego białka.

Bardzo istotny jest także wpływ kolagenu na kościec – jego niedobór może skutkować zwiększoną kruchością kości, a co za tym idzie – wyższym ryzykiem złamań i urazów.

Co przyczynia się do niszczenia kolagenu w organizmie?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wiek to zaledwie jeden z czynników, które mogą przyczyniać się do zmniejszonej produkcji kolagenu. Na jego niszczenie w ciele wpływają także:

  • promieniowanie UV,
  • palenie tytoniu,
  • dieta ze zbyt dużą ilością cukru,
  • niewłaściwie skomponowany jadłospis,
  • nadmiar stresu.

Jak wygląda suplementacja kolagenu?

Biorąc pod uwagę to, jak dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywa kolagen, nikogo nie powinien dziwić fakt, że na jego suplementację decyduje się coraz większa liczba osób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego że tylko rozsądne i bezpieczne zażywanie preparatów zapewni oczekiwany efekt. Średnia dawka dla przeciętnej osoby to około 4-5 g kolagenu dziennie. Jest to jednak uzależnione od wielu indywidualnych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, płeć oraz wiek.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że suplementacja kolagenu w żaden sposób nie powinna zastępować zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia.

Pomimo tego że przyjmowanie suplementów z kolagenem uznawane jest za bezpieczne, to jednak istnieją ku temu określone przeciwwskazania. Kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią powinny zachować szczególną ostrożność bądź też całkowicie zrezygnować z przyjmowania preparatów kolagenowych. W tym czasie istotne jest, by każdą suplementację omawiać z specjalistą

Niektóre preparaty kolagenowe zawierają w swoim składzie także substancje pomocnicze. Te u niektórych osób mogą wywoływać alerge. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie składu konkretnego preparatu, a także – śledzenie reakcji organizmu na jego przyjmowanie.

Suplementy kolagenowe zazwyczaj występują w tabletkach, płynie bądź też pod postacią proszku. Bardzo ważne jest, aby wybierać produkty pochodzące z bezpiecznych i sprawdzonych źródeł – najlepiej aptek stacjonarnych oraz internetowych.

Artykuł partnera