Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym zajmuje się podolog?

25 października 2022 0

Podolog jest specjalistą, który nie tylko dba o estetykę stóp i paznokci pacjenta, ale też diagnozuje schorzenia i inne zmiany patologiczne w obrębie kończyn dolnych. Sprawdźmy, jakie są jego uprawnienia, na czym polegają konkretne zabiegi oraz jak się przygotować na wizytę.

Kim jest podolog i jakie ma uprawnienia?

Podologia łączy w sobie dwie dziedziny: medycyna i kosmetologia. Kompetencje pracowników z kliniki podologicznej we Wrocławiu wykraczają poza kompetencje kosmetyczek – jak zostało powiedziane, opieka nad stopami i paznokciami pacjenta ma charakter medyczny. Właśnie tutaj dokonuje się rozpoznanie zmian patologicznych oraz przeprowadzenie zabiegów mających na celu przywróceniu stopom zdrowia – poprzez korektę paznokci, eliminację odcisków, kurzajek, przebarwień i wielu innych schorzeń. Specjaliści ci współpracują z lekarzami (na przykład z diabetologiem ze względu na to, że do gabinetów zgłaszają się osoby chore na cukrzycę) oraz posługują się specjalistycznym sprzętem (na przykład klamrami pomagającymi zwalczyć problem wzrastających paznokci).

Na czym polega pedicure medyczny u podologa?

Zabieg nazywany jest też podstawowym zabiegiem podologicznym. W zabiegu kosmetycznym przeprowadzimy go na zdrowej stopie, a koncertował się on będzie raczej an pomalowaniu paznokci i starciu zrogowaciałego naskórka. Pedicure leczniczy Wrocław polega na czymś innym. Przede wszystkim rozpoczyna się od wywiadu i oceny deformacji stóp, oględzin stanu skóry i paznokci. Sam zabieg może trwać nawet półtorej godziny. To tutaj zaczyna się wdrożenie terapii leczniczej stóp i paznokci, diagnostyka i zwalczanie problemów, z którymi najczęściej borykają się pacjenci – wzrastające paznokcie, haluksy, kurzajki.

Na czym polega terapia wzrastających paznokci?

Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest wzrastający paznokieć, który dotyczy zwykle dużego palca – może mieć podłoże genetyczne, ale też wynikać z niewłaściwej pielęgnacji (obcinania ich na okrągło, zamiast płasko), nadwagi, ciąży, noszenia zbyt wąskich butów, płaskostopia czy koślawości.

Do dolegliwości dochodzi wtedy, kiedy płytka paznokcia wrasta w skórę wokół (wał okołopaznokciowy), powodując ból i dyskomfort chodzenia. W najgorszym wypadku dochodzi do krwawienia i ropienia. Terapia polega na zastosowaniu klamer ortonyksyjnych, kostki Arkady, a nawet plastyki wału okołopaznokciowego, a wszystko celem nadania paznokciom właściwego toru wzrostu.

Jakie jeszcze inne zabiegi wykonamy w gabinecie podologicznym?

  • Bezbolesne usuwanie odcisków;
  • Usuwanie modzeli (zrogowaceń na skórze);
  • Rekonstrukcja paznokcia uszkodzonego w wyniku urazu lub zmian chorobowych;
  • Usuwanie brodawek (kurzajek);
  • Dobieranie wkładek ortopedycznych.

Jak zatem widać, wachlarz usług jest szeroki; podolog nie tylko dba o wygląd stóp i paznokci, ale też o twoje zdrowie, w tym kręgosłup.

Jak przygotować się na wizytę?

Większość zabiegów nie wymaga szczególnych przygotowań. Najważniejsze, aby nie starać się poprawiać wyglądu stóp – podolog musi je zobaczyć tak, jak wyglądają w stanie naturalnym.

Przeciwwskazaniem do wykonania niektórych zabiegów może być nieunormowana cukrzyca oraz problem z krzepliwością krwi. Przed wykonaniem niektórych zabiegów, na przykład usuwaniem brodawek, wymagane będą dodatkowe badania, jak sprawdzenie poziomu witaminy D3.

Artykuł partnera