Organizm człowieka jest złożoną i skomplikowaną konstrukcją. Jednym z najważniejszych narządów ludzkich są nerki, które odpowiadają za oczyszczanie ustroju z toksyn i szkodliwych substancji. Zaburzenia w ich działaniu lub rozwijające się schorzenia mogą doprowadzić do ich niewydolności, czego efektem jest bezpośrednie zagrożenie życia. Jak skutecznie walczyć ze zdiagnozowaną niewydolnością nerek?
Nerki - podstawowe informacje
Nerki są organem, który stanowi jeden z najważniejszych elementów układu moczowego człowieka. Ich rola w ustroju ludzkim jest bardzo ważna, a najważniejszym zadaniem nerek jest wydalanie wszelkich toksycznych, szkodliwych substancji, zatrzymywania ważnych dla zdrowia składników mineralnych, a dodatkowo utrzymywanie prawidłowej homeostazy płynów ustrojowych.
Nerki zlokalizowane są w obszarze zaotrzewnowymi, w bliskim sąsiedztwie żołądka i wątroby. W ciele ludzkim zazwyczaj ułożone są symetrycznie względem kręgosłupa, a lewa nerka znajduje się nieco wyżej od prawej.
Niewydolność nerek - objawy choroby
Każda dysfunkcja lub rozwijająca się choroba nerek prowadzi do poważnych zaburzeń w pracy całego organizmu. Ich duża rola w usuwaniu szkodliwych substancji powoduje, że nie wolno lekceważyć niepokojących objawów, a przede wszystkim bólu, który może być odczuwalny w dolnym odcinku kręgosłupa lub uwidaczniać się jako ból brzucha.
Niewydolność nerek jest coraz częściej diagnozowanych schorzeniem wśród pacjentów. Podczas rozwoju choroby nieustannie pogłębia się problem z funkcjonowaniem nerek, który polega na nieskutecznym oczyszczaniu i filtrowaniu krwi, czego efektem jest zatruwanie organizmu. Rozpoznanie niewydolności nerek w początkowym stadium jest bardzo trudne ze względu na skąpe objawy, a głównymi symptomami dolegliwości są:
- opuchnięte dłonie, stopy oraz miejsca pod oczami,
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
- odczuwanie pieczenia oraz bólu podczas oddawania moczu,
- pienienie się moczu,
- krew w moczu,
- podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
- bóle głowy oraz wymioty,
- możliwe pojawienie się gorączki.
Zauważenie u siebie objawów niewydolności nerek powinno być sygnałem alarmowym do natychmiastowego rozpoczęcia diagnostyki. Jednym z kontrolnych badań, które warto wykonywać również profilaktycznie jest badanie moczu.
Dieta, a niewydolność nerek
Prawidłowa dieta jest bardzo ważnym czynnikiem, który wspiera proces leczenia niewydolności nerek. W każdym stadium choroby zaleca się, aby pacjent niemal całkowicie zrezygnował z przyjmowania białka oraz soli kuchennej. Zalecane jest również zwiększenie o około 40 procent zwiększenie zdrowych tłuszczy oraz wapnia w codziennym jadłospisie, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej w fizjologicznym stanie. Jedną z substancji, która wspiera proces leczenia schorzenia jest suplement na niewydolność nerek, czyli specjalnie opracowany preparat Fresubin Renal. To wysokokaloryczny koktajl, który wyróżnia się niskobiałkową recepturą oraz obniżoną zawartością soli, potasu oraz fosforu. Jego przyjmowanie dostarcza pacjentom niezbędnych w procesie rekonwalescencji tłuszczy roślinnych oraz węglowodanów.
Niewydolność nerek jest coraz częściej diagnozowanym schorzeniem wśród społeczeństwa. Regularne wykonywanie badań i odpowiedzialne podejście do zdrowia pozwala na wykrycie dolegliwości we wczesnym stadium, co daje szansę na szybkie wprowadzenie leczenia.
Artykuł partnera