Wiedza na temat tego, kiedy w cyklu menstruacyjnym wypadają dni płodne jest niezbędna, jeżeli para stara się o dziecko lub wręcz przeciwnie - kiedy kobieta woli uniknąć ciąży. Zwłaszcza, że czas żywotności komórki jajowej nie jest jedynym momentem, kiedy może dojść do zapłodnienia. Wtedy jednak istnieje największe prawdopodobieństwo poczęcia. O naturalnych metodach określania dni płodnych, procesie owulacji i poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego, czytajcie poniżej.
Cykl menstruacyjny a wyznaczanie dni płodnych
Znajomość poszczególnych faz cyklu miesiączkowego, a także umiejętność zauważania towarzyszących im symptomów jest kwestią kluczową w określaniu dni płodnych. Cykl menstruacyjny przeciętnej kobiety trwa 28 dni. Jednak ze względu na wahania hormonalne, stres, infekcje czy zmianę klimatu, jego długość może się różnić. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki, podczas której następuje złuszczenie nabłonka macicy (endometrium). Jest to ściśle uwarunkowane przez hormony takie jak progesteron lub estrogen, których wydzielanie jest uzależnione od sygnału przekazywanego przez przysadkę mózgową i podwzgórze do jajników. Znaczącą rolę odgrywa także hormon FSH, który pobudza pęcherzyki jajników do wydzielania estrogenu. Krwawienie menstruacyjne zwykle trwa cztery doby (czasem nawet dłużej), i zaliczane jest do tzw. fazy folikularnej, podczas której stężenie estrogenów jest największe. Tuż po miesiączce, organizm kobiety jest stopniowo przygotowywany do owulacji.
Owulacja, czyli dni płodne
Owulacja, zwana inaczej jajeczkowaniem, następuje na ostatnim etapie fazy folikularnej, a więc mniej więcej w 14 dniu cyklu miesiączkowego. Jest to moment, kiedy w jajniku pęka pęcherzyk Graafa, który uwalnia gotową do zapłodnienia komórkę jajową (gametę). Komórka ta żyje od 6 do 24 godzin i w tym czasie może nastąpić zapłodnienie. Jednak nie oznacza to, że do poczęcia może dojść tylko w tym określonym czasie, gdyż plemniki męskie mogą żyć w ciele kobiety nawet do 80 godzin, a więc około 4 dni. Oznacza to, że dni płodne rozpoczynają się 5 dni przed owulacją i trwają do 4 dni po owulacji.
Naturalne metody określania dni płodnych
Aby ustalić dni płodne, można stosować tzw. metodę kalendarzykową, a więc dokładnie zaznaczać w kalendarzu dzień rozpoczęcia i zakończenia miesiączki oraz określić indywidualną długość całego cyklu. Dodatkowo, w czasie owulacji niektóre panie mogą zauważyć pewne jej symptomy, do których należy plamienie lub ból w okolicach jajników.
Kolejną, metodą wyznaczania dni płodnych jest obserwacja śluzu. Podczas owulacji, wydzielina z pochwy jest przezroczysta i śliska, a jej konsystencja podobna do białka jaja kurzego. Podczas pozostałych faz menstruacji, śluz jest biały i lepki, przez co łatwo go rozróżnić.
Dobrym pomysłem na określenie dni płodnych jest także obserwacja temperatury ciała. Wzrasta ona tuż po owulacji i może się utrzymywać nawet do 2 tygodni. Decydując się na tę metodę wyznaczania dni płodnych, należy się zaopatrzyć w niezwykle dokładny termometr owulacyjny. Jego zakup jest niezbędny, gdyż mierzy temperaturę z dokładnością do 0,05ºC. Pomiary należy wykonywać codziennie, przez cały czas trwania cyklu. Trzeba pamiętać, że mierzenie temperatury powinno być wykonywane zawsze w ten sam sposób uwzględniając pozycję ciała, porę dnia oraz czas trwania pomiaru. Zaleca się wykonywanie tej czynności tuż po przebudzeniu lecz przed wstaniem z łóżka, najlepiej wkładając termometr do ust, pochwy lub odbytnicy, czyli w miejsca, gdzie można zmierzyć temperaturę błony śluzowej. Należy pamiętać o dokładnym zapisywaniu wyników pomiaru. Warto mieć świadomość, że istnieje także szereg czynników, które mogą zaburzyć temperaturę ciała, dlatego lepiej zrezygnować z tej metody, gdy kobieta:
-
przyjmuje leki,
-
choruje lub jest przeziębiona,
-
pracuje na nocne zmiany,
-
brała udział w podróży ze zmianą strefy czasowej,
-
podejmuje znaczny wysiłek fizyczny,
-
jest w stanie napięcia psychicznego lub przeżywa stres.
Inne sposoby wyznaczania dni płodnych
Nowoczesną metodą określania owulacji jest wykonanie testu płodności, który jest możliwy do zakupu w aptece, bez recepty. Składa się on z pięciu pasków przeznaczonych na każdy kolejny dzień. Test wykonuje się w te dni, podczas których według kalendarza powinna nastąpić owulacja. Polega on na umieszczeniu na 10 sekund paska w pojemniku z moczem. Wynik jest możliwy do odczytu po około 5 minutach. Jest to dość wiarygodna metoda, gdyż testy tego typu sprawdzają stężenie hormonu luteinizującego, które jest najwyższe w okresie owulacji. Można także skorzystać z elektronicznych kalkulatorów dostępnych online. Na podstawie wypełnionego przez kobietę kwestionariusza, dotyczącego daty rozpoczęcia i zakończenia miesiączki, a także długości trwania cyklu, system automatycznie szacuje kiedy mogą wystąpić dni płodne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat owulacji lub za pomocą kalkulatora online oszacować, kiedy możesz spodziewać się dni płodnych, zajrzyj na: http://osesek.pl/kalendarz-dni-plodnych.html.
Artykuł sponsorowany