Afty to małe owrzodzenia lokalizujące się w obrębie błon śluzowych dna jamy ustnej, powierzchni języka, wewnętrznych części policzków oraz podniebienia. Zmianom towarzyszy stan zapalny, który jest przyczyną dolegliwości bólowych. Afty mogą mieć biały nalot na powierzchni, być zaczerwienione i cieplejsze niż zdrowa błona śluzowa. Występują zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.
Choroby, którym mogą towarzyszyć afty
Zdarza się, że afty są objawem stanu chorobowego obejmującego cały organizm. Występują między innymi w nowotworach krwi, w glutenozależnej chorobie trzewnej czyli celiakii, reaktywnym zapaleniu stawów czy w chorobie Crohna. W sytuacji, gdy afty nawracają lub gdy męczą Cię również inne uciążliwe objawy, należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki.
Czy afty mogą wynikać z niedoborów w diecie?
Afty często sygnalizują niedobory dietetyczne. Szczególne znaczenie przypisuje się małej podaży żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. W dużym stopniu narażeni na nawracające owrzodzenia są wegetarianie i weganie. Dobrym naturalnym źródłem żelaza hemowego, lepiej przyswajalnego, jest czerwone mięso i podroby. Żelazo niehemowe, gorzej przyswajalne, znajdziemy w nasionach roślin strączkowych, natce pietruszki, kakao, orzechach i szpinaku. Witamina B12 dostarczana jest do organizmu w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso, ryby, nabiał i jaja. Kwas foliowy z kolei występuje w surowych zielonych warzywach, pełnych ziarnach zbóż, roślinach strączkowych i cytrusach.
Czy codzienne nawyki mają wpływ na występowanie aft?
Codzienne nawyki, lub mówiąc bardziej ogólnie styl życia, są istotnym czynnikiem warunkującym zdrowie. Przewlekły stres może przyczynić się do nasilenia objawów. Podobnie niektóre składniki pożywienia lub past do zębów. Drażnienie błon śluzowych szkodliwymi substancjami predysponuje do powstawania ran. Źle dobrana szczoteczka do zębów, niedopasowany aparat czy proteza, również mogą pogarszać sytuację.
Jakie preparaty bez recepty warto stosować na afty?
W przypadku bolesnych aft możemy stosować leki miejscowo znieczulające, np. lidokainę. Co prawda, substancja ta nie ma właściwości leczniczych, ale dosyć skutecznie znieczula. Stosując lidokainę trzeba mieć świadomość, że ma ona liczne działania niepożądane i może powodować reakcje alergiczne. Z pewnością bezpieczniejszą opcją będzie zastosowanie środków o działaniu kojącym i osłaniającym. Produkty na owrzodzenia jamy ustnej z serii Anaftin mają w swoim składzie aloes i kwas hialuronowy, które stymulują procesy regeneracyjne i wspomagają gojenie. Ponadto, dzięki zawartości poliwinylopirolidonu, Anaftin tworzy warstwę osłaniającą odsłonięte zakończenia nerwowe odpowiedzialne za ból oraz zapewnia środowisko ochronne wspomagające naprawę tkanek. Do wyboru mamy różne formy produktu - płyn do płukania jamy ustnej, żel oraz spray. Jeżeli środki medyczne dostępne bez recepty okazują się być niewystarczające, warto zwrócić się po poradę do lekarza. Afty mogą być symptomem poważnych schorzeń i czasami wymagają zastosowania leków dostępnych na receptę, a nawet leczenia szpitalnego.
Materiał partnera zewnętrznego