Dentysta, okulista – wiadomo. Są jednak dziedziny medycyny, które nie przychodzą nam do głowy od razu, kiedy pomyślimy o regularnych badaniach. Sprawdźmy, czym zajmują się poszczególni specjaliści oraz kiedy udać się do nich po radę.
Endokrynolog na problemy z tarczycą
Tarczą i nie tylko. Endokrynolog Gdańsk zajmie się diagnostyką i leczeniem wszelkich nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania układu hormonalnego. Ogólnie rzecz biorąc, zadaniem hormonów jest regulacja procesów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie organizmu i jego narządów. Hormony wytwarzane są w gruczołach dokrewnych (wewnątrzwydzielniczych) i zaliczamy do nich właśnie tarczycę, przytarczycę, ale też jajniki, jądra, szyszynkę, grasicę, trzustkę, nadnercza, przysadkę. Z pomocy tego lekarza częściej korzystają kobiety między innymi dlatego, że nierównowaga hormonalna odbija się na całym organizmie, często uniemożliwiając zajście w ciążę. To do drzwi gabinetu tego specjalisty zapukamy, chcąc rozwiązać problem nagłych problemów skórnych, niewytłumaczalnym wzrostem lub spadkiem masy ciała, problemami z sennością, problemami z zajściem i utrzymaniem ciąży.
Fizjoterapeuta na problemy z kręgosłupem
Prywatna klinika medyczna Gdańsk oferuje usługi fizjoterapeutyczne, które obejmują różne metody walki z bólem i dolegliwościami w układzie mięśniowo-szkieletowym człowieka. Do typowych metod mających na celu przywrócić (oraz jak najdłużej utrzymać) sprawność ruchową wykorzystuje się leczenie poprzez ruch (gimnastyka lecznicza), fizykoterapię (bezpieczne dla człowieka zjawiska fizyczne takie jak ultradźwięki czy laseroterapia), czy wreszcie masaże. Bóle kręgosłupa będące znakiem czasu spędzanego przy biurku, udary mózgu, choroby o podłożu neurologicznym, kontuzje, wypadki, uraz i uszkodzenia mogą być złagodzone i wyleczone dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii pod okiem fizjoterapeuty.
W trosce o serce pomoże kardiolog
Kardiologia zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób dotykających układu sercowo-naczyniowego. W jej ramach wykształciły się specjalizacje takie jak kardiochirurgia (leczenie operacyjne) czy kardiologia dziecięca. Specjalista zajmuje się zaburzeniami polegającymi na zbyt wolnej, jak i na zbyt szybkiej pracy serca, arytmią, nadciśnieniem, chorobą wieńcową, miażdżycą, zapaleniem i zawałami oraz niewydolnościami pracy serca.
Udamy się do niego z poniższymi objawami:
- Ból i gniecenie w obrębie klatki piersiowej;
- Przewlekłe uczucie uderzeń krwi do głowy;
- Omdlenia;
- Obrzęki kończyn.
Wizytę zaleca się szczególnie osobom, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia.
Ortopeda na ratunek kościom i mięśniom
Diagnostyką i leczeniem chorób w obrębie układu ruchu, a więc kości, stawów czy mięśni, zajmuje się ortopeda; to on pomoże nam przy wadach postawy, przy rehabilitacji po wypadkach, przy stanach zapalnych i zwyrodnieniowych.
Ortopeda pomaga w leczeniu wielu schorzeń, począwszy od zwykłych złamań i skręceń, poprzez wady postawy, przez zmiany przeciążeniowe, stany zapalne, choroby bioder, przeciążeń, aż do martwicy kręgosłupa czy nowotworów kości.
Jak widać, lista lekarzy troszczących się o nasze zdrowie jest długa, lecz wcale nie kończy się na wyżej wymienionych specjalizacjach. Korzystajmy z ich pomocy, kiedy tylko zajdzie potrzeba.
Artykuł partnera