Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przebarwienia na twarzy - czy wiesz jak się ich pozbyć?

21 listopada 2023 0

​Przebarwienia to dość częsty problem skórny, który w dużej mierze jest związany z działaniem promieniowania ultrafioletowego. Czy wiesz jak zapobiegać przebarwieniom? Jaką włączyć profilaktykę przeciw ciemnych punktom na twarzy? Zobacz jakie kosmetyki stosować i czego unikać, aby cieszyć się promienną skórą.

Czym są przebarwienia i jakie mają przyczyny?

Przebarwienia to inaczej plamy na twarzy, które występują najczęściej z wiekiem lub pod wpływem słońca, ale mogą mieć także szereg innych przyczyn. Jest to nagromadzenie się barwnika skóry w jednym miejscu, w wyniku czego jest ono ciemniejsze i nie wygląda tak estetycznie. Do takich plam na skórze najczęściej dochodzi, gdy opalamy się zbyt dużo i nie używamy ochrony słonecznej. Często też koło 50 roku życia pojawiają się plamy na twarzy. Czy można jakoś zapobiegać przebarwieniom? Czy wiesz jak zwalczać przebarwienia na twarzy? Przede wszystkim najlepiej jest unikać opalania, a jeśli już trzeba wyjść na słońce, to należy zachować wysoką ochronę UV. Po drugie, zawsze gdy na naszej skórze pojawią się krosty, nie można ich ani wyciskać ani zdrapywać, a już na pewno nie robić tego w mało delikatny sposób. Niestety większość osób podejmuje się takiego zadania samodzielnie i w ten sposób robi krzywdę swojej skórze. 

Jakie jeszcze jest podłoże przebarwień?

Znaną przyczyną przebarwień są zmiany hormonalne, takie jak antykoncepcja hormonalna, menopauza, ciąża. Tak samo wpływ na to mają stany zapalne skóry takie jak na przykład atopowe zapalenie skóry lub trądzik. Takie choroby jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy zaburzenia wątroby, mają także wpływ na plamy na skórze. Istnieją również leki, zioła i kosmetyki, mające substancje fotouczulające takie jak antybiotyki, dziurawiec, sterydy czy retinol. Warto zdać sobie sprawę, że dokładna i codzienna ochrona przeciwsłoneczna jest naprawdę kluczowa nie tylko w profilaktyce przebarwień, ale i w ogóle w kwestiach starzenia się skóry. Kremy do twarzy z wysokimi filtrami UV takimi jak spf 30 lub spf 50 to odpowiednia ochrona na słońce, której powinnismy używać codziennie. Niezależnie od tego czy dzień jest słoneczny czy pochmurny, promieniowanie nadal działa, dlatego krem z tak wysokim filtrem nie jest kaprysem, a wyrazem dbałości o swoją skórę. 

Poznaj kosmetyki przydatne na przebarwienia

Witamina C ma silnie rozjaśniające właściwości i jest znanym kosmetykiem na przebarwienia. Gdy regularnie ją stosujesz, Twoje przebarwienia stają się jaśniejsze. Witamina C hamuje produkcję witaminy C w skórze, a jednocześnie dodaje jej blasku i ujednolica koloryt. Inny znany składnik kremów na przebarwienia to niacynamidy. Znany składnik do walki z przebarwieniami to retinol. Jako, że ma on także silne właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrnia skórę, jest szeroki stosowany w terapii anti-age i w problemach skórnych takich jak przebarwienia. Domowe sposoby na przebarwienia to z kolei sok z cytryny, miód i kurkuma. Najlepiej jest jednak stosować profilaktykę przebarwień zanim powstaną.

Materiał partnera zewnętrznego