Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak skutecznie odbudować warstwę ochronną przesuszonej skóry i przeciwdziałać podrażnieniom i przebarwieniom?

22 sierpnia 2023 0

​Skóra sucha i bardzo sucha narażona jest na utratę wody przez uszkodzenie bariery naskórkowej. Dzieje się tak dlatego, że w warstwie rogowej skóry bardzo często brakuje białka, które odpowiada za wypełnienie lipidami przestrzeni międzykomórkowych. Taki ubytek jest uwarunkowany genetycznie, stąd skórę skłonną do łuszczycy czy atopii trzeba dokładnie nawilżać i natłuszczać. Warto dowiedzieć się, jak skutecznie odbudować warstwę ochronną przesuszonej skóry i przeciwdziałać przebarwieniom i podrażnieniom.

Z czego składa się warstwa hydrolipidowa skóry? 

Powierzchnia wierzchnia naskórka nazywana jest warstwą hydrolipidową lub płaszczem hydrolipidowym. Jego zadaniem jest tworzenie swoistej bariery przed zanieczyszczeniami i czynnikami drażniącymi skórę, powodującymi zachwianie równowagi pomiędzy nawilżeniem i natłuszczeniem naskórka. Warto wiedzieć, że naturalnie warstwa hydrolipidowa składa się z ceramidów, cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Tworzą one barierę okluzyjną, czyli zapobiegają odwodnieniu skóry. Uszkodzona bariera hydrolipidowa objawia się suchością i swędzeniem skóry, ściągnieciem, zaczerwienieniem czy pieczeniem. Występuje szary, ziemisty kolor cery, a ponadto nadprodukcja sebum. Może się okazać, że stosowane dotychczas kosmetyki zaczynają uczulać. Skóra jest wrażliwa na zmiany temperatur, kontakt z drażniącymi czynnikami od razu wywołuje odczyn zapalny.        

Błędy pielęgnacyjne i czynniki, które wpływają na zaburzenie równowagi hydrolipidowej   

Aby nie doprowadzić do naruszenia warstwy hydrolipidowej należy dbać o codzienne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Jedna czynność nie może odbywać się bez drugiej. Jednocześnie kosmetyki nie mogą zawierać substancji, które wpływają na konsystencję, czy trwałość, a jednocześnie powodują przesuszanie skóry. Mowa o SLS, SLES czy alkoholu. Jeżeli skóra ma skłonność do atopii, a dodatkowo alergii, to składniki kosmetyków powinny być niekomedogenne. Nie można zaniedbywać złuszczania naskórka, nawet gdy występuje sucha skóra. Jednak nie należy wykonywać peelingów zbyt często. W przypadku peelingów kwasowych o silnym stężeniu można je wykonywać raz w miesiącu. Z kolei peelingi enzymatyczne na bazie enzymów roślinnych, np. ekstraktu z papai czy ananasa można wykonywać raz w tygodniu, podobnie jak peelingi mechaniczne. Zbyt częste złuszczanie naskórka narusza barierę hydrolipidową. Po wykonaniu peelingu nie można zaniedbywać dobrego nawilżania. Do twarzy warto wybierać kremy zawierające kwas hialuronowy i niacynamid, który bierze udział w syntezie ceramidów i lipidów. Z kolei do ciała odpowiedni będzie balsam nawilżający z ceramidami, który sprawdza się nawet do skóry atopowej czy łuszczycowej.       

Jak odbudować warstwę ochronną poprzez dobór odpowiednich kosmetyków? 

Kluczem do odbudowy warstwy ochronnej jest dostarczenie tych składników, których brakuje na skutek naruszenia bariery hydrolipidowej. Ważne jest zatem stosowanie kosmetyków z ceramidami i peptydami. Ceramidy są częścią warstwy ochronnej, a peptydy wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, przyspieszają gojenie czy też poprawiają koloryt skóry. Ceramidy utrzymują odpowiednią elastyczność skóry i są odpowiedzialne za jej prawidłowe złuszczanie. Kwas hialuronowy zwłaszcza ten małocząsteczkowy jest także niezbędny. Wnika w głębsze warstwy skóry zapewniając jej nawilżenie. Jednak bez ceramidów, peptydów czy witamin A, C i E działanie kosmetyku nie będzie tak skuteczne. Warto wybierać sera z retinolem na noc, który przeciwdziała przebarwieniom i zmarszczkom. Jednak należy stosować je ostrożnie, zaczynając od najmniejszych stężeń, gdyż zbyt duże stężenie może prowadzić do naruszenia struktury skóry.

Materiał partnera zewnętrznego