Każdy z nas najpewniej słyszał o mleku kokosowym, mało kto jednak wie, do czego może go użyć.
Kuchnia azjatycka nie może obejść się bez mleka kokosowego. Coraz większe uznanie zyskuje ono sobie jednak również w Polsce.
Słów kilka o mleczku kokosowym
Mleczko kokosowe zawiera 15-25 procent tłuszczu. Powstaje poprzez zalanie miąższu lub rozdrobnionej kopry gorącą wodą i odciśnięcie ich przez gazę. Dzięki temu uzyskuje się biały, pachnący i podobny do mleka płyn. W Polsce mleko koksowe sprzedawane jest w puszcze albo w kartonie. Mleczko koksowe jest bardzo zdrowe i cechuje je szereg leczniczych właściwości. Przede wszystkim zawiera kwas laurynowy, który posiada silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. W jego składzie znajdziemy także liczne witaminy oraz składniki mineralne takie jak żelazo, selen, wapń, magnez, fosfor, błonnik i białko. Z tej racji świetnie sprawdzi się jako napój izotoniczny po treningu.
Spożywanie mleczka wzmacnia odporność, korzystnie wpływa też na stan skóry, spowalnia procesy starzenia, reguluje trawienie, pozwala obniżyć gorączkę, pomaga w astmie, zalecane jest osobom, które nie mogą spożywać laktozy.
Mleko kokosowe powinno być aksamitne i białe, jednak przechowywane w lodówce mleczko tężeje i po otwarciu puszki zamiast płynu powstaje masa. Masa tego rodzaju przydatna jest jednak w przypadku niektórych przepisów. Jeśli jednak chcemy przywrócić mleczku płynną postać, wystarczy włożyć puszkę do gorącej wody na około 15 minut.
Mleczko koksowe możemy kupić w sklepie (szczególnej uwadze polecamy Mleczko Kokosowe marki Greek Trade ukrywające się pod szyldem Orient Taste). Jeśli chcemy wykonać je samodzielnie wystarczy zalać wiórki kokosowe ciepłą wodą i na kilka godzin wstawić do lodówki. Niech wiórki zmiękną i napęcznieją, następnie wrzucamy je do blendera, ponownie dodajemy wody i porządnie miksujemy całość. Tak stworzoną masę przelewamy przez gazę, aby pozbyć się niezmiksowanych kawałków.
Po co nam mleko kokosowe?
Mleka możemy użyć do ugotowania jaglanki albo płatków owsianych, zastępując nimi mleko krowie. Mleczko kokosowe nadaje się idealnie do koktajli i smoothies. Podkreśla też smak zupy-krem, pozwala ją zagęścić oraz nadaje jej oryginalny smak, świetnie skomponuje się z zupą pomidorową, albo jako dodatek do zupy z soczewicy. Mleczkiem kokosowym możemy śmiało zastąpić śmietankę do zabielania kawy, która dodatkowo uzyska głębię rajskiego tropikalnego owocu. Sprawdzi się też jako baza do sosów z dodatkiem orientalnych przypraw. Co ciekawe mleczko kokosowe pomoże też w higienie skóry trądzikowej, należy go dodać do kąpieli albo nałożyć na twarz.