Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ból ucha – co może oznaczać?

28 stycznia 2020 0

Ból ucha to dolegliwość niezwykle uciążliwa i niekomfortowa – zwłaszcza dla młodszych pacjentów. Problem może mieć różne podłoże, dlatego w leczeniu liczy się przede wszystkim precyzyjna diagnoza. Jakie mogą być przyczyny bólu ucha u dzieci?

Ból ucha – jakie są możliwe przyczyny?

Ból ucha u dziecka to objaw którego, choć pozornie nie wydaje się groźny, nie powinniśmy lekceważyć. Problem może wynikać z wielu różnych czynników, związanych np. z uszkodzeniem mechanicznym, stanem zapalnym lub chorobą. Wśród najczęstszych przyczyn dolegliwości układu słuchowego możemy wymienić:

  • zapalenie ucha zewnętrznego – najczęściej ma podłoże bakteryjne lub wirusowe,
  • choroby ucha środkowego – dolegliwości wywołane stanem zapalnym lub zapaleniem wyrostka sutkowatego,
  • uszkodzenia mechaniczne – urazy błony bębenkowej (powstałe np. w wyniku niewłaściwej higieny uszu), urazy ciśnieniowe lub akustyczne,
  • ból rzutowany odniesiony – wynikający ze wspólnego unerwienia ucha oraz innych struktur głowy, szyi (problem może być pochodną np. zapalenia miazgi zębowej, urazu stawu skroniowo-żuchwowego itp.).

Problemy z przewodem słuchowym – objawy

Ból ucha u dziecka to najczęściej jeden z pierwszych objawów świadczących o problemach z przewodem słuchowym. Żeby prawidłowo zidentyfikować dolegliwość, z jaką zmaga się mały pacjent, warto zwrócić uwagę na towarzyszące objawy. Wśród nich są m.in.: gorączka, ból głowy, świąd, uczucie pełności w uchu, czasem wysięk z ucha oraz zaburzenia słuchu.  

Ból bez gorączki – co oznacza?

Nie w każdym przypadku dolegliwościom słuchowym towarzyszy gorączka. Co to oznacza? Ból ucha bez gorączki najczęściej pojawia się w godzinach nocnych, wybudzając dziecko. Problem nasila się zazwyczaj w miesiącach letnich. Przyczyną może być ostry stan zapalny toczący się w uchu zewnętrznym lub środkowym.

Kiedy udać się do lekarza?

Dyskomfort w uchu czasem może wynikać również z innych dolegliwości. Nie każda z sytuacji wymaga natychmiastowej interwencji laryngologa. Ból ucha może wynikać z niewłaściwej higieny przewodu słuchowego. Taka przypadłość nie należy do groźnych, wpływa jednak na funkcjonowanie narządu słuchu.

Kiedy w takim razie powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza? Na wizytę należy umówić się, gdy ból ucha u dziecka będzie z czasem się nasilał. Podobnie jest w przypadku, gdy będzie on nagły i silny. Taki objaw może towarzyszyć np. infekcjom układu oddechowego, do których zalicza się np. angina.  Niepokojącymi objawami są także wysoka gorączka, obfity wysięk oraz długo utrzymujące się zawroty głowy oraz niedosłuch.