Trwa ładowanie proszę czekać ...

O czym świadczy trądzik po 20. i jak sobie z nim radzić?

21 marca 2023 0

Mimo że trądzik najczęściej kojarzony jest jako problem dotyczący wyłącznie nastolatków, to z dolegliwością tą zmagają się również starsze osoby, a więc po 20. roku życia. Zmiany w jego przebiegu mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również plecach, klatce piersiowej, szyi czy ramionach. Przyczyny takich niedoskonałości mogą być różne – od nieodpowiedniej diety czy pielęgnacji, aż po schorzenia endokrynologiczne lub inne kłopoty zdrowotne. O czym świadczy trądzik po 20. i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Jakie są przyczyny trądziku po 20 roku życia?

Trądzik po 20 roku życia może wywoływać stres i intensywny tryb życia, który powoduje stymulacje kory nadnerczy, odpowiadającej za produkcję kortyzolu, a w konsekwencji nadprodukcję sebum w gruczołach łojowych. Czasami również to niewłaściwa dieta jest przyczyną trądziku u dorosłych. Wszelkie niedoskonałości bywają objawem na przykład nietolerancji laktozy. Z kolei dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty o wysokim indeksie glikemicznym powoduje skoki insulinowe nasilające produkcję łoju.

Trądzik może być wywołany również przez zaburzenia hormonalne. Dlatego warto skonsultować się z ginekologiem i endokrynologiem, aby wyeliminować te przyczyny zdrowotne. Również zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie ultrafioletowe, a nawet wrażliwość cery, mogą być podłożem tej skomplikowanej choroby. Nierzadko niewłaściwa pielęgnacja, a więc na przykład brak dwuetapowego zmywania makijażu jest przyczyną powstawania niedoskonałości i powoduje konieczność sięgnięcia po maść na trądzik. Warto więc przyjrzeć się, czy nie używamy produktów wysuszających skórę, powodujących nadprodukcję sebum, a także jak wygląda nasz demakijaż.

Jak radzić sobie z trądzikiem po 20 roku życia?

Żeby móc pozbyć się niedoskonałości, a więc trądziku po 20 roku życia, należy najpierw poznać przyczynę tej dolegliwości. W przeciwnym wypadku, jeżeli nie wyeliminujemy czynników wywołujących zmiany zapalne, nawet najlepiej dobrana pielęgnacja nie pomoże nam całkowicie pozbyć się trądziku. 

Kuracja przeciwtrądzikowa musi być więc dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także zaawansowania choroby. Ustala ją lekarz dermatolog, czasami we współpracy z innymi specjalistami, na przykład ginekologiem, endokrynologiem czy alergologiem. Samodzielnie można jednak starać się jak najlepiej dbać o kondycję swojej cery, unikając stosowania kosmetyków komedogennych, codziennie dokładnie oczyszczając skórę, używając filtrów przeciwsłonecznych i stosując preparaty o łagodnym działaniu, a także dbając o dietę, właściwe nawodnienie i unikając sytuacji stresowych.

Artykuł partnera