Trwa ładowanie proszę czekać ...

Grypa żołądkowa u dzieci - jakie są jej objawy i jak je leczyć?

13 kwietnia 2017 0

Grypa żołądkowa podobnie jak zwykła grypa czy przeziębienie potrafi bardzo się dać we znaki, szczególnie w przypadku małych dzieci, które przechodzą ją bardzo ciężko.

Warto znać sprawdzone sposoby na przeziębienie u dzieci, aby nie dać się chorobie.

To właśnie u małych dzieci odwodnienie spowodowane grypą żołądkową może też wywołać najgorsze powikłania. Jak zatem szybko rozpoznać objawy grypy żołądkowej i jak ulżyć dziecku w chorobie? O tym piszemy w tym artykule.

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Do najbardziej charakterystycznych objawów grypy żołądkowej należą przede wszystkim:

- biegunka – w przypadku grypy żołądkowej jest obfita i wodnista. Najczęściej trwa od 2 do 3 dni. Niekiedy może trwać nawet 9 dni;

- częste nudności i wymioty;

- gorączka, nawet do 39 stopni;

- wyczerpanie;

- zmęczenie.

Trzeba pamiętać jednocześnie, że z uwagi na swoją specyfikę, choroba ta jest mocno zaraźliwa i jeżeli w domu są bardzo małe dzieci, należy uważać, by ich nie zarazić. Jak uniknąć zarażenia grypą żołądkową można przeczytać na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

Jak leczy się grypę żołądkową?

Na grypę żołądkową nie ma jednego leku. Z reguły lekarz zaleca leczenie objawowe. Najważniejsze jest to, aby cały czas uzupełniać ilość płynów w organizmie. Trzeba przy tym pamiętać, że w tym celu najlepiej podawać wodę, ewentualnie specjalne płyny nawadniające, które również uzupełnią utracone w czasie choroby elektrolity. Nie należy natomiast w czasie tej choroby podawać dziecku soków owocowych, zup czy co najgorsze słodzonych i gazowanych napojów.

Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie – potrawy podawane w tym czasie muszą być bardzo delikatne, nieobciążające żołądka i jednocześnie dostarczające wartościowych składników odżywczych.

Do lekarza należy udać się, jeżeli biegunki są bardzo gwałtowne, trwają dłużej niż 3 dni, albo chory się odwodnił.

O czym należy jeszcze pamiętać w przypadku grypy żołądkowej?

Kiedy w domu ktoś choruje na grypę żołądkową, niezależnie czy jest to osoba dorosła, czy też dziecko, bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny i o ile to możliwe ograniczenie kontaktu osoby chorej z osobami zdrowymi.

Materiał partnera zewnętrznego