Krzywe zęby, trwałe przebarwienia, bruzdy lub uszkodzenia mogą zepsuć uśmiech, a niekiedy stać się również przyczyną poważnych kompleksów. Jeśli przeszkadzają Ci tego rodzaju niedoskonałości, warto rozważyć założenie licówek, czyli porcelanowych nakładek na zęby, które montowane są na stałe.
Dla kogo?
Licówki to cienkie płatki porcelany. Za ich pomocą można znacznie poprawić wygląd naturalnych zębów – ukryć nieestetyczne przebarwienia, bruzdy, uszkodzenia, niewielkie skręcenie zębów, czy też ich stłoczenie. Dzięki możliwości wykonania ich na zamówienie, osiąga się bardzo naturalny, a przy tym niezwykle estetyczny efekt końcowy. Rozwiązanie to zalecane jest w przypadku osób mających kompleks spowodowany wyglądem uzębienia. Licówki doskonale sprawdzą się również w przypadku widocznych wypełnień zębów przednich oraz przerw pomiędzy nimi. Za ich pomocą możliwe jest poprawienie wyglądu pojedynczych zębów albo całej grupy – np. od trójki do trójki. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest wada zgryzu, nie wyleczona próchnica oraz choroby dziąseł. Nie zaleca się go także u osób ze skłonnością do zaciskania zębów, czy obgryzania paznokci, ponieważ licówki w takich przypadkach można w łatwy sposób uszkodzić.
Na czym to polega?
Przed zabiegiem zakładania licówek trzeba wyleczyć zęby i je wybielić. Podczas pierwszej wizyty u specjalisty zajmującego się stomatologią estetyczną odbywa się badanie, którego celem jest wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań. Oprócz tego dentysta może poznać oczekiwania pacjenta dotyczące wyglądu „nowego” uśmiechu. Kolejny krok to pobranie wycisku zębów i przygotowanie specjalnego modelu, który pokaże jak prezentować się będą licówki – jest to szczególnie istotne w przypadku radykalnych zmian. Jeśli pacjent zaakceptuje ich wygląd oraz cenę całego zabiegu, przygotowywana jest tzw. makieta, którą nosi on przez kilka dni. Pozwala to nieco bardziej realnie ocenić nowy uśmiech, a jednocześnie jest okazją do wykrycia ewentualnych niedogodności. Ostatni krok to szlifowanie zębów i nałożenie tymczasowych licówek, jakie pacjent nosi w czasie, gdy nakładki na stałe są wykonywane przez technika. Porcelanowe płatki przykleja się za pomocą specjalnego cementu, co zapewnia naturalny wygląd całości.
Jak dbać o licówki?
W ciągu kilkunastu godzin po zakończeniu zabiegu zakładania licówek bezpieczniej jest nie pić ciemnych napojów, które mogą odbarwiać miejsca pomiędzy licówką a szkliwem. Aby nie uszkodzić porcelanowych nakładek należy też unikać odgryzania twardych kawałków jedzenia. Jeśli chodzi o zabiegi higieniczne, to wystarczy tak samo dbać o licówki, jak o naturalne zęby, a więc szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie miękką szczoteczką, stosować nitkę dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Pamiętajmy też o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty co pół roku i usuwaniu kamienia nazębnego – w ten sposób uśmiech będzie piękny i doda nam urody.
Rozważasz możliwość założenia licówek? Sprawdź ofertę DP MED
Materiał partnera