Rozdwajające się końcówki włosów to przede wszystkim problem estetyczny. Wbrew pozorom bowiem taki stan trudno ukryć. Ponadto rozdwajanie się końcówek jest sygnałem, że włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Zobacz, jak radzić sobie z rozdwajającymi się końcówkami.
Dlaczego włosy się rozdwajają?
Rozdwajaniu najczęściej ulegają włosy suche i już w tym fakcie można szukać się wskazówki odpowiadającej na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Suche włosy wymagają dogłębnego nawilżania, jeśli je zaniedbamy, łamliwość, rozdwajanie się i kruszenie włosów stanie się naszą codziennością.
Rozdwajanie może mieć także przyczyny mechaniczne. Szybkie, nerwowe czesanie włosów, szarpanie szczotką, używanie gorących narzędzi do stylizacji – wszystko to najlepsze sposoby na zafundowanie sobie rozdwajających się końcówek.
Nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi fryzjerskie lub zbyt częste ich wykonywanie także osłabiają włosy i mogą doprowadzić do rozdwajania się końcówek. Jeśli musisz farbować włosy i poddawać je trwałej ondulacji, rozjaśnianiu, prostowaniu lub innym zabiegom z wykorzystaniem kosmetyków na bazie silnej chemii, znajdź naprawdę dobry salon fryzjerski.
Brak czasu nie jest wymówką. Musisz znaleźć go odpowiednio dużo, by regularnie nawilżać włosy. Jeśli zaniedbasz tej najprostszej pielęgnacji, końcówki będą rozdwojone stale.
Co robić, gdy włosy się rozdwajają?
Na to jest tylko jedno lekarstwo – obciąć końcówki, a jeśli stan włosów jest katastrofalny i rozdwajają się na całej długości, radykalnie skrócić fryzurę. Niestety nie ma sposobu na ponowne „sklejenie” rozdwajających się końcówek.
Kiedy włosy będą już skrócone, nałóż serum na rozdwojone końcówki. To kosmetyk, który silnie nawilża i odżywia suche włosy. Dzięki niemu rozdwajanie nie powróci.
Jak zapobiegać rozdwajaniu się włosów?
Zgodnie z zasadą głoszącą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, zrób wszystko, by włosy pozostały zdrowe, lśniące i bez rozdwajających się końcówek. Przede wszystkim pamiętaj o:
- Regularnym strzyżeniu włosów. Fryzjerzy zalecają, by podciąć końcówki przynajmniej raz na dwa miesiące. Wystarczy dosłownie centymetr, by zachować włosy w dobrej formie.
- Delikatnym wycieraniu włosów po myciu. Energicznie wycieranie ich w ręcznik to prosta droga do uszkodzeń mechanicznych między innymi na końcówkach. Zawiń włosy w ręcznik i pozwól mu wchłonąć nadmiar wody. Delikatnie rozczesz i pozostaw do wysuszenia.
- Obniżaniu temperatury w urządzeniach do stylizacji włosów. Dotyczy to zarówno suszarki, jak i termolokówki oraz prostownicy. Przy używaniu tych dwóch ostatnich urządzeń koniecznie zabezpiecz włosy sprayem termoochronnym. Zbyt wysoka temperatura silnie przesusza włosy, a to może powodować rozdwajanie się końcówek. Jeśli nie musisz, w ogóle nie używaj suszarki, a prostownicę i termolokówkę ustaw na średnie grzanie.
- Prawidłowym czesaniu włosów. Wiele osób ma zły nawyk rozpoczynania rozczesywania włosów (zwłaszcza długich) od góry. W efekcie kończy się na nerwowym szarpaniu i niepotrzebnym ciągnięciu. Źle dobrany grzebień lub szczotka także nie ułatwiają zadania.
- Rozczesuj włosy partiami, zaczynając od końcówek i posuwając się ku górze. Być może będzie to trwało dłużej, ale ochronisz włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Stosowaniu odżywek do włosów i masek – regularne nawilżanie włosów, które tego potrzebują, znacząco zwiększa szansę uniknięcia rozdwajania się końcówek.
Artykuł partnera