Trwa ładowanie proszę czekać ...

Gdzie można wykonać profesjonalną tomografię zatok?

13 listopada 2020 0

Ból głowy często nawracający, który się pojawia zazwyczaj przy pochylaniu oraz wychodzeniu z zimnego pomieszczenia do pomieszczenia ciepłego, oznacza najczęściej spore problemu z zatokami. Jeśli obok samego bólu głowy pojawia się także uporczywy i nawracający katar, możemy mieć stu procentową pewność, że przyczyną ich właśnie są zatoki. Niestety sama diagnostyka chorób zatok jest bardzo ograniczona oraz jedynie się ogranicza do wykonywania komputerowej tomografii zatok. Czy jest to popularne badanie?

Czym w ogóle są zatoki?

Zatoki wypełnione są powietrzem. Są to przestrzenie, które znajdują się w czaszce. Znajdują się one poniżej oczodołu, nad oczodołami oraz między oczodołami a nosek i u samego ujścia kości nosowej. Do funkcji głównych należy samo ogrzanie oraz także nawilżenie powietrza, które wdychane jest przez nos, wsparcie w odbieraniu węchowych bodźców, ochrona twarzoczaszki przed urazami oraz także tworzeniu mowy.

Nawet się szacuje, że piętnaście procent Polaków wciąż cierpi na nawracające choroby zatok. Osoby te cały czas doświadczają bólów nosa, głowy oraz także kataru. Wiele osób niestety się leczy na własną rękę.

Tylko i wyłącznie trafna diagnoza jest kluczem do wyleczenia całkowitego nawracających chorób zatok. Dlatego też po szczegółowym badaniu laryngologicznym, ocenić warto sam stan zatok dzięki tomografii komputerowej, która jest badaniem najdokładniejszym, który pozwala na ocenę stanu naszych zatok.

Na czym dokładnie polega tomografia komputerowa zatok?

Tak naprawdę tomografia komputerowa zatok jest bardzo precyzyjnym badaniem, które jest stosowane w celu diagnostyki chorób przynosowych zatok. Obraz jest uzyskany podczas tego badania pozwala nam na precyzyjne ocenienie stanu kości, a do tego wszelkich tkanek miękkich, które się znajdują w bezpośrednim pobliżu przynosowych zatok.

Komputerowa tomografia zatok jest wykonywana przy zastosowaniu jonizującego promieniowania. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku znanych wszystkich rentgenowskich zdjęć. Wiązka jonizujących promieni jest przepuszczana przez ciało pacjenta w miejscu, w którym ma ono zostać dokładnie zobrazowane. W przypadku tomografii komputerowej są to okolice czaszki, gdzie właśnie są umiejscowione zatoki.

Podczas komputerowej tomografii zatok samo źródło promieniowania krąży wokół pacjenta, a część niepochłonięta promieni pada bezpośrednio na detektory, które wysyłają następnie informacje do komputera, który odpowiada za ich przetworzenie. Wynik jest otrzymywany w postaci specjalnego obrazu zmienionego miejsca przez chorobę. Ponieważ różnego rodzaju tkanki przez gęstość swoją, w bardzo różnym stopniu wchłaniają promieniowanie, na szczegółowym obrazie komputera powstaje obraz z miejscami mniej czy też bardziej zacienionymi. To na tej właśnie podstawie jest wykonywany opis oraz także stawia diagnoza.

Tomografię komputerową zatok poleca się wykonać w celach diagnostycznych przy podejrzewaniu u pacjenta stanów zapalnych, jak i także innych schorzeń przynosowych zatok.

http://cdcstomatologia.pl/tomografia.html