To może się przytrafić każdej z nas. Nagły skurcz brzucha, uporczywe wzdęcia, kolki a nawet ból brzucha – w którymś momencie swojego życia doświadczyła tego każda z kobiet. Przyczyn może być wiele – od ewidentnych i prozaicznych, takich jak zwykłe przejedzenie lub niestrawność, przez bóle menstruacyjne, aż po te nieco bardziej poważne i zagrażające życiu, a więc wymagające natychmiastowej interwencji lekarza. W zależności od przyczyny -różnić się także będzie sposób naszej reakcji na dolegliwości bólowe. Dlatego tez warto wiedzieć jak rozpoznać zwykły, przejściowy ból brzucha od sytuacji wymagającej wizyty u lekarza.
Z pozoru błahe przyczyny
Ból brzucha to bardzo zwodniczy objaw. Zazwyczaj kojarzy się nam z błędami żywieniowymi, przejedzeniem lub kłopotami gastrycznymi. W rzeczywistości – układ pokarmowy jest odpowiedzialny tylko za część trapiących nas dolegliwości brzusznych. U kobiet, o wiele częściej, przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej. Nękające nas bóle brzucha w dużej ilości przypadków są nieprzyjemnym objawem towarzyszącym miesięcznemu cyklowi hormonalnemu kobiet. Bolesne skurcze brzucha mogą bowiem towarzyszyć kobietom nie tylko podczas menstruacji – również okres owulacji nie jest od nich wolny.
Także nękające sporą liczbę kobiet zapalenie pęcherza może stać się źródłem bolesnych dolegliwości. Wtedy ból brzucha będzie miał charakter kłujący i lokuje się przede wszystkim w podbrzuszu oraz w lędźwiach, w okolicy nerek. Ale to jeszcze nie koniec możliwych winowajców – czasami bóle i skurcze brzucha dokuczają nam z całkiem niespodziewanych powodów. Nasz układ pokarmowy to swoisty barometr uczuć i emocji – częste nerwowe sytuacje, stres w pracy i w życiu – wszystko to wpływa na jego pracę i nierzadko powoduje wzdęcia, kolki i uczucie „gniecenia”.
Pomocne leki
Dobra wiadomość – z doraźnie przytrafiającymi się nam bólami brzucha da się wygrać. A aptekach spotkać możemy pomocne leki rozkurczające na bazie butylobromku hioscyny, które powinny pomóc w większości sytuacji. Butylobromek hioscyny wykazuje się dobrze ukierunkowanym działaniem a jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie tłumi bólu lecz działa bezpośrednio na jego przyczynę (skurcze mięśni brzucha odpowiedzialne za większość dolegliwości bólowych w obszarze jamy brzusznej). Wyjątkowo rzadko notuje się także niepożądane działania w postaci zwiększonej senności (takie działanie wykazuje spora ilość leków rozkurczowych opartych na innych substancjach). Oczywiście przed jakimkolwiek zakupem warto skonsultować się z farmaceutą – on umiejętnie doradzi właściwy lek.
Z domowej apteczki pomogą nam herbatki z rumianku, mięty lub kopru włoskiego. Nie zaszkodzą również ciepłe kompresy (uwaga na temperaturę – w przypadku bóli menstruacyjnych kompresy nie powinny być za ciepłe). Więcej o przyczynach najczęściej pojawiających się bóli brzucha oraz o skutecznych sposobach radzenia sobie z nimi można przeczytać tutaj: http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha/przyczyny.html.
Gdy niezbędna jest wizyta u lekarza
Ale nie zawsze możemy poradzić sobie sami. Choć najczęściej bóle brzucha spowodowane są całkiem niewinnymi przyczynami, to zdarza się, że za kolkami i skurczami stoją dość poważne schorzenia, nierzadko wymagające konsultacji z lekarzem a nawet zabiegu operacyjnego.
Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim ostre (szczególnie promieniujące do pleców praz klatki piersiowej), długo trwające bóle a także takie, które trwają dłużej niż kilka dni. Do objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę, jeśli towarzyszą one naszym dolegliwościom, należą także przewlekłe biegunki, wymioty (zwłaszcza krwawe lub tzw. fusowate), uporczywe wzdęcia, ropa oraz krew w stolcu a także zmęczenie, chudnięcie i brak apetytu.
Powyższych objawów absolutnie nie należy lekceważyć. Ukrywać się bowiem mogą za nimi poważne schorzenia takie jak: przewlekłe bądź ostre zapalenie trzustki, nowotwory układu pokarmowego, rozwarstwiający się tętniak aorty brzusznej, zapalenie wyrostka robaczkowe lub niedrożności jelit. We wszystkich tych przypadkach konieczna jest pogłębiona diagnostyka lekarska oraz wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia.
Materiał partnera zewnętrznego