Probiotyki to bardzo ważny element w walce z zakażeniami pochwy. Zapewniają długotrwałą ochronę intymną w sytuacjach, takich jak antybiotykoterapia, stres czy aktywny tryb życia. Nie wszystkie jednak będą odpowiednie dla naszego organizmu. Jak dobrze wybrać probiotyk?
Probiotyki to preparaty, który służą wzmocnieniu intymnej odporności i dbają o prawidłową równowagę flory bakteryjnej oraz odpowiednie pH pochwy. Jako środki doraźne stosuje się je przede wszystkim profilaktycznie, np. w sytuacjach większego narażenia na infekcje czy w początkach stanu zapalnego. Obecnie na rynku wybór probiotyków jest bardzo duży. Ich parametry mogą się jednak od siebie różnić i nie dla każdej kobiety wszystkie one będą skuteczne i wygodne. Jak więc wybrać probiotyk idealny dla siebie?
Po pierwsze należy zastanowić się, czy bardziej komfortowy będzie dla nas preparat doustny czy dopochwowy. Ten pierwszy sprawdzi się najlepiej przy profilaktyce czy też zapobieganiu nawracającym infekcjom, a także podczas antybiotykoterapii, czy w sytuacjach, kiedy aplikowanie preparatów dopochwowych sprawia dyskomfort, jak np. podczas menstruacji. Najlepszy preparat doustny to taki, który będzie odporny na działanie soków żołądkowych, dzięki czemu skutecznie dotrze przez przewód pokarmowy na miejsce działania. Probiotyki dopochwowe z kolei lepiej sprawdzą się przy ostrych stanach zapalnych, ale też profilaktycznie podczas wizyty na basenie, saunie czy jacuzzi. Działają szybciej od preparatów doustnych, ale aby były skuteczne trzeba pamiętać o tym, aby przechowywać je w lodówce w odpowiedniej temperaturze od 2 do 8°C.
Dodatkowo w celu wspomagania leczenia np. podczas menstruacji warto zastosować specjalne probiotyczne tampony i podpaski. Świetnie się sprawdzą jako środek pomocniczy, już po wystąpieniu infekcji, bez względu na to czy zdecydujemy się wcześniej na zastosowanie środka doustnego czy dopochwowego.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając probiotyk jest to, jakie szczepy bakteryjne posiada dany produkt. Aby preparat był godny polecenia to na opakowaniu powinna być podana trzyczłonowa nazwa szczepu bakterii, które dany produkt zawiera, ponieważ to właśnie od tego zależy właściwość probiotyków. Zastosowane w produkcie składniki powinny być naturalnego pochodzenia i wyjątkowo delikatne. Należy pamiętać, że środowisko pochwy u kobiet różni się w zależności od regionu świata, z którego dana kobieta pochodzi. Ten probiotyk, który będzie skuteczny dla kobiety pochodzącej np. z Azji, może zupełnie nie odpowiadać osobie z Europy. Dlatego warto wybrać preparat z polskimi szczepami bakterii, jak np. provag, który w swoim składzie ma dużą dawkę aż 3 polskich skrzepów dobroczynnych bakterii. To bardzo istotne, ponieważ korzystanie z preparatu, który zawiera szczepy bakterii naturalnie występujące w pochwie danej kobiety będzie zdecydowanie bardziej skuteczne.
Warto także pamiętać, że najlepszy probiotyk to ten o podwójnym działaniu, który dba zarówno o układ moczowo-płciowy, jak i pokarmowy, a także będzie odporny na antybiotykoterapię i możliwy do stosowania równolegle ze środkami antykoncepcyjnymi.
Na koniec warto także sprawdzić, czy dany preparat ma potwierdzoną badaniami skuteczność. Świadczy o tym, choćby pozytywna opinia takich instytucji, jak Polskie Towarzystwo Ginekologiczne czy zdobyte przez produkt nagrody, np. Laur Konsumenta.
Wybór dostępnych na rynku probiotyków jest bardzo duży. Nie każdy jednak będzie dla nas odpowiedni. Decyzję warto więc dobrze przemyśleć, aby kupić taki probiotyk, który idealnie dopasuje się do organizmu i skutecznie zadba o nasze zdrowie i komfort.
Materiał partnera zewnętrznego