Wapń jest zaliczany do metali. Pierwiastek ten stanowi jeden ze składników, dzięki którym organizm człowieka może prawidłowo pracować. Jest on ważny przede wszystkim dla układu kostnego, ale czerpie z niego całe ciało. Zobacz, jaka jest rola wapnia i czym grozi jego niedobór.
Po co organizmowi potrzebny jest wapń?
Wapń jest pierwiastkiem, którego organizm człowieka nie produkuje. Dlatego powinien być dostarczany z zewnątrz. Jest on wchłaniany w jelicie cienkim. Proces ten jest wspierany dzięki witaminom D i K. Wapń bierze udział w wielu ważnych procesach w organizmie. Zatem konieczne jest pilnowanie jego prawidłowego poziomu.
Większość wapnia jest zgromadzona w kościach i zębach. Pierwiastek ten jest potrzebny do ich prawidłowej mineralizacji. Dzięki niemu są wystarczająco twarde, a także mogą bez przeszkód pełnić swoją funkcję.
Wapń bierze również udział w:
- wydzielaniu neurotransmitterów,
- aktywowaniu enzymów,
- przewodnictwie nerwowym,
- krzepnięciu krwi,
- regulacji ciśnienia tętniczego krwi,
- wydzielaniu hormonów.
Wapń wspiera prawidłowe funkcjonowanie układów: nerwowego, krążenia, ruchu i endokrynologicznego.
Norma wapnia
Norma wapnia w organizmie zależy przede wszystkim od wieku. Wraz z upływem lat zmienia się zapotrzebowanie. W przypadku osób dorosłych jest to 8,6–10,0 md/dl. U dzieci jest to 9,0–11,0 mg/dl (wartości referencyjne mogą nieznacznie różnić się między laboratoriami ze względu na metodę badania). Poziom wapnia we krwi można oznaczyć w testach laboratoryjnych krwi, które są wykonywane w każdym laboratorium medycznym.
Niedobór wapnia
Niedobór wapnia stanowi zagrożenie w każdym wieku. Jego przyczyną jest zbyt mała podaż tego pierwiastka wraz z pożywieniem. Przyczyniają się do niego również zaburzenia hormonalne. Jego objawy to:
- tendencja do złamań kości,
- psucie się zębów,
- skurcz mięśni (tzw. tężyczka),
- bóle mięśni,
- zaburzenia pracy serca.
W przypadku dzieci niedobór tego pierwiastka prowadzi do zaburzeń wzrostu.
Nadmiar wapnia
Równie niebezpieczny jest nadmiar wapnia. Cierpią na niego osoby z nadczynnością tarczycy i przytarczyc oraz nadmiarem witaminy D. Również jego nieprawidłowa suplementacja przyczynia się do zaburzeń. Na podwyższone stężenie wapnia mogą wskazywać następujące objawy: osłabienie, nadmierna senność, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, problemy z koncentracją i pamięcią.
Jak uzupełnić poziom wapnia?
Poziom wapnia należy uzupełnić wraz z pożywieniem. Dobrym źródłem tego pierwiastka jest nabiał. Można także stosować suplementy diety. Należy to robić pod okiem lekarza.
Artykuł partnera