Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ciąża: pierwszy tydzień

19 października 2016 0

Każda kobieta, która planuje ciążę, wcześniej rozpoczyna przygotowania: odstawia używki takie, jak alkohol i nikotyna, zaczyna racjonalniej się odżywiać i uzupełniać swoją codzienną dietę w więcej wartościowych składników, stara się lepiej wysypiać i unikać stresowych sytuacji. Wszystkie te elementy codziennego życia są bardzo ważne nie tylko na wpływ poczętego dziecka i jego rozwoju, ale też na samo zajście w ciążę i przygotowanie organizmu do porodu. Skąd jednak wiedzieć, że ten ważny moment, jakim jest zapłodnienie, nastąpił? Od kiedy liczy się ciążę? Istnieje kilka przesłanek, które pomagają to określić.

Jak wyznaczyć 1 tydzień ciąży

Jako pierwszy dzień ciąży lekarze wskazują pierwszy dzień ostatniej miesiączki, nawet, jeśli w tym czasie nie doszło jeszcze do zapłodnienia. Nie da się określić dokładnego, rzeczywistego dnia poczęcia, ponieważ plemniki przeżywają w drogach rodnych nawet kilka dni. Wystarczy jednak, że dojdzie do tego w ciągu kilkunastu najbliższych dni po rozpoczęciu miesiączki. U kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe trwające 28 dni, owulacja i zapłodnienie następuje około 14 dni później. W związku z tym, kiedy kobieta jest w 4 tygodniu ciąży, jej dziecko jest młodsze o około 2 tygodnie. Lekarze umownie określają pierwszy dzień ostatniej miesiączki jako początek pierwszego tygodnia ciąży.

Co ma wspólnego wyliczenie 1 tygodnia ciąży z określeniem przybliżonego terminu porodu?

Kobieta w ciąży, która wybiera się na pierwszą wizytę u ginekologa, powinna podać termin ostatniej miesiączki, a przede wszystkim jej pierwszy dzień. Dzięki temu można nie tylko określić 1 tydzień ciąży, ale też obliczyć przybliżony termin porodu. W przypadku regularnych cykli, które trwają 28 dni, należy dodać 7 dni i odjąć 3 miesiące od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli cykle są dłuższe, należy do ich liczby dodać 9 miesięcy i 11 dni. Natomiast, do krótszych cykli niż 28 dni, trzeba dodać 9 miesięcy i 5 dni. Jeśli cykle są nieregularne, to jedynym sposobem na obliczenie przybliżonego terminu porodu jest badanie USG wykonane przed 15. tygodniem ciąży. Podczas tych wyliczeń należy pamiętać o uwzględnieniu 2-tygodniowego marginesu błędu, ponieważ zapłodnienie następuje w ciągu 2 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a konkretnego dnia poczęcia nie da się wskazać.

Objawy ciąży w 1 tygodniu

Pierwszy tydzień ciąży to czas, w którym można jeszcze nie zorientować się, że doszło do zapłodnienia. Zdarzają się jednak pierwsze objawy, które nie stanowią powodu do niepokoju, a są nimi: rozdrażnienie i huśtawka nastrojów spowodowane rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi, wymioty, zaparcia, zgaga, zmęczenie oraz częstomocz. Ostatni z wymienionych objawów jest efektem rozpulchnionej i powiększającej się macicy, w której powstaje miejsce dla dziecka, a tym samym uciskany jest pęcherz moczowy. W przypadku wykonania morfologii podwyższony poziom leukocytów we krwi także może świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Wzrasta również temperatura ciała – o około 6-10 kresek – w dniach, w których normalnie powinna pojawić się miesiączka, zgodnie z cyklem kobiety.

Oprócz klasycznych objawów, które mogą pojawić się już w pierwszym tygodniu ciąży, zdarzają się również takie, które powinny zaniepokoić kobietę i skłonić ją do wizyty u ginekologa. Do objawów tych należą: nasilone nudności oraz wymioty, bóle w dole brzucha, plamienie z dróg rodnych oraz infekcje ogólnoustrojowe i w drogach rodnych. Poważnym alarmem dla ciężarnej powinno być krwawienie z dróg rodnych oraz niezwykle intensywne bóle w dolnej części brzucha, ponieważ objawy tego rodzaju mogą być groźne dla utrzymania ciąży.

Czy to już ciąża?

W przypadku kobiet, u których nie występują klasyczne objawy początków ciąży albo nie są one utożsamiane z nowym, odmiennym stanem, trudno jest stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Szczególnie w pierwszym tygodniu ciąży może być to ciężkie do ustalenia, dlatego warto dobrze obserwować swoje ciało, zmiany, które zachodzą w organizmie i ewentualnie wykonać test ciążowy. Dla uzyskania miarodajnego wyniku, należy go zrobić nie wcześniej niż 7-10 dni po ostatnim stosunku, czyli w czasie, gdy może dojść do zapłodnienia. Panie, które planują ciążę, a jeszcze nie są w stanie określić, czy już doszło do zapłodnienia, powinny traktować swój organizm tak, jakby już się to stało. Dzięki temu można uniknąć zaskoczenia, a kobieta już od samego początku będzie jeszcze lepiej przygotowana do tego wyjątkowego okresu jakim jest ciąża.

Więcej praktycznych informacji na temat pierwszego tygodnia ciąży można znaleźć na portalu: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/pierwszy-trymestr-ciazy/1144-pierwszy-tydzien-ciazy.html