Trwa ładowanie proszę czekać ...

Higiena uszu u dzieci i dorosłych. Jak o nią dbać?

5 maja 2021 0

​Dbając o codzienną higienę, nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu uszu. Wiele jednak osób zaniedbuje ten element dbania o siebie lub robi to w nieprawidłowy sposób. Takie działania mogą prowadzić do zatkania przewodów słuchowych lub uszkodzenia kanału słuchowego. W jaki sposób należy dbać o nasze uszy, aby służyły nam w zdrowiu? Odpowiadamy!

Higiena uszu. Jak o nią dbać?

Woskowina w uszach jest zupełnie naturalnym produktem naszego organizmu, który pełni istotną funkcję. Ma za zadanie chronienie przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej przed ciałami obcymi z zewnątrz. Woskowina to nic innego jak mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych oraz fragmentów martwego naskórka. Może przyjmować różną konsystencję oraz odcienie. Ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu uszy niejako potrafią oczyszczać się samodzielnie. Właśnie z tego powodu powinniśmy czyścić uszy bardzo umiejętnie, delikatnie oraz niezbyt często.

Najprostszym sposobem na higienę uszu jest mycie ich ciepłą wodą z mydłem. W trakcie zabiegu powinniśmy się skupiać przede wszystkim na ich zewnętrznej części, czyli małżowinie usznej. Jeśli jednak woskowiny jest za dużo, możne ona powodować zatykanie przewodu słuchowego. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia.

Sprawdzone preparaty do czyszczenia uszu

Po jakie preparaty do czyszczenia uszu warto sięgnąć? Najlepsze w tym celu będą spraye do uszu, dzięki którym w bezpieczny sposób zadbamy o higienę ucha środkowego oraz wewnętrznego. Najlepiej wybierać preparaty, które w swoim składzie mają naturalne składniki, np. Olivaxol. Dzięki temu nadmiar zbędnej woskowiny zostanie rozpuszczony oraz usunięty. Tym samym pozbędziemy się uczucia zatkanych uszu, dyskomfortu, a także problemów ze słyszeniem.

Jak radzić sobie z higieną uszu u niemowlaków? Najlepiej znaleźć taki spray, który będzie można stosować również u dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia. Aplikacja takiego sprayu jest bardzo prosta. Wystarczy zaaplikować 1-2 dawki 3 razy dziennie do każdego ucha, aż do momentu rozpuszczenia woskowiny.

Tego nigdy nie rób!

Najczęstszym błędem przy codziennej higienie uszu jest stosowanie popularnych patyczków higienicznych. Używanie ich może doprowadzić do takich sytuacji jak:

  • zatkanie ucha woskowiną;
  • uszkodzenie ucha;
  • nadprodukcję woskowiny.

Co zrobić w przypadku, kiedy poczujemy, że nasz ucho jest zatkane? Spokojnie możemy sięgnąć po spray do czyszczenia uszu. Po kilku aplikacjach, jeśli nie poczujemy ulgi, możemy wybrać się do lekarza. Nie próbujmy samodzielnie płukać ucha.

Artykuł partnera