Coraz więcej maluszków ma problem ze skórą, czyli AZS (atopowe zapalenie skóry). Choroba pojawia się najczęściej w pierwszych miesiącach życia. Niepokoi rodziców oraz przynosi dziecku duży dyskomfort, dlatego w momencie zauważenia pierwszych niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do pediatry w celu postawienia diagnozy.
Jak wygląda AZS?
Dorośli mniej więcej wiedzą, jakie są objawy AZS, ponieważ w ostatnich czasach bardzo dużo mówi się na ten temat. Głównym objawem jest jakby polakierowana skóra policzków, która może być również zaczerwieniona i pokryta wypryskami. Często pojawia się także zaczerwienienie pod pieluszką czy sucha skóra na rękach, nogach, pupie i plecach.
Pocieszające jest jednak to, że w większości przypadków objawy choroby znikają po ukończeniu drugiego roku życia. W niektórych sytuacjach AZS może występować dłużej, nawet do 12 roku życia.
Jak walczyć z AZS?
Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwe dla dziecka, ponieważ bardzo często towarzyszy mu świąd i dyskomfort, który może trwać nawet cały czas. Niektóre sytuacje i czynniki dodatkowo nasilają uczucie swędzenia, a zaliczamy do nich przede wszystkim stres i nieodpowiednią pielęgnację.
Poziom stresu występujący u maluszka można łatwo ograniczyć stosując się do z góry ustalonego rytuału dnia, który polega na przestrzeganiu stałych pór posiłków, snu, zabawy i kąpieli. Taki system dnia jest przewidywalny, a tym samym daje ogromne poczucie bezpieczeństwa malcowi, dzięki czemu ogranicza sytuacje stresowe.
Natomiast prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka, to stosowanie bezpiecznych kosmetyków, o których można się więcej dowiedzieć na stronie www.latopic.pl. Żele do kąpieli, balsamy i płyny przeznaczone do skóry z AZS posiadają delikatne substancje myjące i nawilżające, które dodatkowo nie podrażniają skóry dziecka. Mają również składniki poprawiające stan skóry i kojące świąd.
Materiał partnera zewnętrznego