Endometrioza to choroba występująca u kobiet w wieku rozrodczym. Powoduje problemy z zajściem w ciążę i jest częstą przyczyną niepłodności. W przypadku zdiagnozowania ciężkiej endometriozy, jedynym rozwiązaniem dla par starających się o dziecko może być zabieg in vitro.
Co to jest endometrioza i jak ją rozpoznać?
Endometrioza to choroba ginekologiczna o nie do końca znanych przyczynach. Polega na tym, że błona śluzowa macicy (inaczej endometrium) występuje poza jej jamą, na przykład w pochwie, okolicy jelit i otrzewnej. Endometrioza jest trudna do zdiagnozowania, a do jej objawów należą silne bóle brzucha, zwłaszcza podczas miesiączki, stosunków i oddawania moczu, zmęczenie, biegunki oraz wzdęcia. Kobiety z endometriozą często nie mogą zajść w ciążę, ale w spełnieniu ich marzeń o dziecku może pomóc klinika in vitro.
Endometrioza a niepłodność
Endometrioza szkodzi zdolności rozrodczej na różnych płaszczyznach. Najczęstsze następstwa tej choroby wpływające na płodność to:
- torbiel na jajniku niszcząca komórki rozrodcze,
- pogorszenie warunków, w których powstają komórki jajowe – endometrioza może doprowadzić do uszkadzania komórek rozrodczych,
- pojawienie się zmian anatomicznych, takich jak zrosty, które mogą powodować niedrożność jajników,
- uszkadzanie męskiego nasienia przez płyn otrzewnowy, który w skutek endometriozy zmienia swój skład,
- obniżenie jakości zarodków,
- osłabienie receptywności endometrium, czyli mniejsza zdolność do przyjęcia zapłodnionej komórki.
Leczenie niepłodności spowodowanej endometriozą: laparoskopia, inseminacja, in vitro
Pacjentkom cierpiącym na endometriozę w pierwszej kolejności poleca się leczenie chirurgiczne. W łagodnym stadium choroby, laparoskopowe usunięcie zrostów i ognisk endometriozy znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę. Szanse na posiadanie dziecka można też dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie inseminacji, czyli bezpośredniego wprowadzenia nasienia do dróg rodnych kobiety. Ten typ leczenia nie jest jednak skuteczny w przypadku ciężkiej endometriozy, która powoduje całkowitą niedrożność jajników. Wtedy pacjentkom zaleca się zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro.
Skuteczność in vitro przy endometriozie
Skuteczność metody in vitro u kobiet cierpiących na endometriozę jest wyraźnie niższa niż w przypadku innych przyczyn niepłodności. Jest to jednak jedyna metoda na zajście w ciążę w przypadku zaawansowanego stadium tej choroby.