Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kamica nerkowa. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

24 kwietnia 2020 0

 

Silny ból o charakterze nawracającym, kolkowym i taki, który promieniuje do pachwin to bardzo często oznaka obecności piasku w nerkach. Co jeszcze może świadczyć o takim stanie? Czy zawsze przypadłości tej towarzyszą jakieś objawy? W jaki sposób sprawdzić, czy nie ma się problemu z kamicą nerkową? Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z tym tematem.

Czy zawsze kamicy nerkowej towarzyszą objawy?

Nie zawsze objawy piasku w nerkach to silny ból pleców zlokalizowany w okolicy lędźwiowej. Co ciekawe, takie złogi mogą występować zupełnie bez żadnych sygnałów. Kamienie wykrywane są często przypadkowo podczas rutynowych badań kontrolnych moczu. Zwykle złogi są tak małe, że bez problemu przechodzą przez moczowód. Dopiero kiedy stają się większe, dają o sobie znać.

Jakie są najczęstsze objawy kamicy?

Najbardziej charakterystyczny jest ból, który promieniuje aż do pachwin. Kiedy staje się on coraz silniejszy, mogą pojawić się nudności i wymioty. Dodatkowo pojawia się krwiomocz, wtedy, kiedy błona śluzowa dróg moczowych zostaje uszkodzona przez przedostający się kamień. Jednocześnie może dojść do zakażenia dróg moczowych, co sygnalizuje gorączka. 

Kamienie nerkowe i co dalej?

Oprócz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Bardzo istotne jest wyeliminowanie źródła problemu. Często jest to modyfikacja dotychczasowej diety, czyli minimalizacja: szczawianów, moczanów, wapnia. Należy wtedy zrezygnować ze szczawiu, rabarbaru, szpinaku, roślin strączkowych, a nawet ziemniaków. Jednocześnie zaleca się zwiększyć ilość wypijanej wody i odpowiednich preparatów na bazie ziół.

Niestety niektóre kamienie są tak duże, że nie jest możliwe ich naturalne wydalanie. Wtedy sięga się po metodę nieinwazyjnego rozbicia złogów. Służą do tego specjalne urządzenia. Jeżeli także i to, nie przynosi skutku, kamienie usuwane zostają podczas zabiegu.

Złogi mogą mieć postać piasku albo bardzo dużego kamienia odlewowego. Jest on na tyle duży, że zajmuje całą miedniczkę nerkową. To bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść do zaburzenia odpływu moczu, a w następstwie do zakłócenia prawidłowego funkcjonowania nerek.

Dlaczego wyeliminowanie przyczyny jest tak ważne?

Profilaktyka w tym przypadku to sprawa kluczowa. Raz usunięty piasek w nerce może po pewnym czasie pojawić się ponownie. Z czasem prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu wzrasta. Po dziesięciu latach wynosi nawet 50 proc., a po trzech latach już 40 proc.

Artykuł sponsorowany