Trwa ładowanie proszę czekać ...

4 sposoby na pozbycie się kurzajek

10 lutego 2020 0

Kurzajki to potoczne określenie brodawek, które wyrastają na skórze w wyniku zarażenia wirusem HPV. Pojawiają się najczęściej na dłoniach, stopach oraz palcach w formie niedużych grudek, które jednak mogą okazać się bolesnym problemem, jeśli wystąpią na spodzie stopy lub pod płytką paznokcia. Oprócz dyskomfortu i kwestii estetycznych nieleczone mogą się łatwo rozprzestrzeniać na inne części ciała, a także doprowadzić do zarażenia wirusem innych osób. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ich eliminację. Poznaj je.

Wirus HPV — jak możesz się zarazić?

Zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego nie jest trudne. Niektóre odmiany tego wirusa mogą łatwo przenieść się poprzez kontakt z chorym naskórkiem osoby, która jest nosicielem, a także przez stosunek seksualny. Problem polega jednak na tym, że o kontakt skóry z potencjalnym zagrożeniem nietrudno. Basen, sauna lub solarium mogą być potencjalnie niebezpieczne pod tym względem, ponieważ łatwo tam o kontakt skóry z powierzchnią, której dotykały setki osób w niedługim czasie, a tym samym ryzyko wzrasta.

Podstawą profilaktyki jest dbanie o higienę i w miarę możliwości unikanie kontaktu skórnego z zarażonymi. Korzystanie z własnego ręcznika, skarpetek i obuwia pozwala zredukować ryzyko zarażenia się wirusem HPV. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych następstw jak np. pojawienie się i późniejsze usuwanie kurzajek.

Skuteczne sposoby — co możesz zrobić?

Kurzajki czasem znikają samoczynnie, a czasem wymagają długotrwałego leczenia, aby skutecznie się ich pozbyć. Poniższe sposoby są jednak sprawdzonymi metodami na trwałą eliminację problemu tych uciążliwych brodawek.

  1. Krioterapia — polega na poddaniu kurzajki działaniu niskiej temperatury. Stosuje się do tego preparaty z ciekłym azotem, który schładza aplikator do temperatury znacznie poniżej 0°C, dzięki czemu możliwe jest dogłębne zmrożenie kurzajki wraz z jej rdzeniem. Czas przytrzymywania preparatu przy skórze zależy od wielkości i umiejscowienia kurzajki. Trzeba się przy tym stosować do wytycznych umieszczonych na ulotce produktu, a w razie wątpliwości skonsultować z lekarzem. Efekt działania będzie widoczny już po kilku lub kilkunastu dniach. Zaletą tego sposobu jest także prostota i możliwość przeprowadzenia zabiegu w domu.
     
  2. Elektrokoagulacja — polega na wypaleniu brodawki za pomocą łuku elektrycznego. Jest to zabieg wykonywany przez dermatologa przy miejscowym znieczuleniu i zajmuje około kilkunastu minut. W miejscu działania łuku mogą się pojawić tymczasowe zmiany na powierzchni skóry, które znikną po upływie kilkunastu dni. Stosowana w przypadku niewielkich brodawek.
     
  3. Laseroterapia — najskuteczniejsza metoda usuwania kurzajek przy użyciu wiązki światła, bez naruszania zdrowej tkanki skórnej. Przed zabiegiem na skórę nakleja się odpowiedni plaster zawierający specjalne znieczulenie lub dokonuje się zastrzyku, aby miejscowo znieczulić skórę. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a po wszystkim zostaje jedynie mały strup.
     
  4. Usuwanie chirurgiczne — najbardziej inwazyjna metoda usuwania kurzajek, wykonywana przy znieczuleniu miejscowym. Ranę pozabiegową zwykle zabezpiecza się szwem, a miejsce zabiegu wymaga uważnej pielęgnacji. Metoda coraz rzadziej stosowana, jednak pozwalająca na zbadanie laboratoryjne wyciętej tkanki.