Trwa ładowanie proszę czekać ...

Mukowiscydoza - leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

1 marca 2018 0

Mukowiscydoza, ze względu na działanie wielonarządowe, musi być leczona kompleksowo i przez kilku specjalistów. Terapia obejmuje leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię i stosowanie odpowiednio ułożonej diety. U pacjentów w zaawansowanym stadium choroby stosuje się zabieg operacyjny, polegający na usunięciu zainfekowanej części tkanki płucnej.

Mukowiscydoza - jaka to choroba?

Zwłóknienie torbielowate, czyli mukowiscydoza, to choroba ogólnoustrojowa o podłożu genetycznym. W pełnoobjawowej postaci schorzenia występuje zapalenie oskrzeli oraz płuc, podwyższone stężenie anionów chlorkowych w pocie, niewydolność trzustki, a w przypadku mężczyzn - niepłodność. Mukowiscydoza prowadzi do występowania uporczywego i silnego kaszlu. U chorych pojawiają się poważne problemy z oddychaniem, w wyniku nawracających zakażeń oskrzeli i rozwoju bakterii, czego konsekwencją jest trwałe uszkodzenie płucnej tkanki.

Leczenie farmakologiczne mukowiscydozy

Farmakologiczne leczenie mukowiscydozy u większości pacjentów polega na podawaniu leków mukolitycznych, które rozrzedzają śluz, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w płucach. Medykamenty podawane są doustnie lub w formie inhalacji. W leczeniu mukowiscydozy stosuje się również antybiotyki, jednak są one dobierane po badaniu, które ocenia wrażliwość bakterii na poszczególne z nich. W przypadkach, gdy dochodzi do silnych skurczów oskrzeli, podaje się doraźnie leki rozszerzające oskrzela. W leczeniu mukowiscydozy stosowane są również takie metody, jak: tlenoterapia, suplementacja trzustkowych enzymów czy podawanie preparatów witaminowych, uzupełniających w organizmie poziom witaminy A, D, E czy K.

Mukowiscydoza a dieta

Odpowiednia dieta przy mukowiscydozie to kluczowy element leczenia choroby. Codzienne posiłki mają wpływ nie tylko na przebieg schorzenia, ale i pracę całego układu oddechowego. W ciężkich przypadkach choroby konieczne jest dożywianie przez sondę bądź zastosowanie gastrostomii, która polega na umieszczeniu drenu w brzuchu i podawaniu przez niego pokarmów pacjentowi. Większość osób, które chorują na mukowiscydozę wykazuje zwiększone zapotrzebowanie energetyczne wynikające z wkładania wysiłku w oddychanie czy zwalczanie infekcji. Przy niskiej masie ciała stosuje się dietę bogatą w tłuszcze i białko. U pacjentów chorych na mukowiscydozę zachodzi również konieczność uzupełniania soli w organizmie, której najwięcej traci się w czasie upałów czy chorób współistniejących przebiegających z gorączką.

Mukowiscydoza - leczenie fizjoterapią

Głównym celem stosowania fizjoterapii jest regularne pozbywanie się zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne dobierane są indywidualnie do pacjenta i mogą być nimi, np.: drenaże ułożeniowe i oklepywanie, które wspierane są przez inhalacje.

Mukowiscydoza - leczenie chirurgiczne

W zaawansowanym stadium mukowiscydozy, gdy dochodzi do marskości płatu tkanki płucnej czy plucia krwią, najczęściej stosuje się zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunąć zainfekowany element płuc. U pacjentów wykonuje się również przeszczepy, które są szansą na uratowanie życia osoby chorej,  jednak jest to skomplikowana operacja, a problemem jest wciąż niewystarczająca liczba dawców.

 

Materiał zewnętrzny