Jedną z przypadłości będąca objawem niestrawności jest zgaga i nadkwaśność. Zgaga to uczucie pieczenia w przełyku, często połączone z odbijaniem. Pojawia się jakiś czas po zjedzeniu posiłku, gdy trwa proces trawienia. W jego trakcie żołądek produkuje zbyt dużo kwasów żołądkowych, które cofają się do przełyku, powodując wspomniane objawy. Bardzo łatwo je zignorować, niemniej nieleczona zgaga może przekształcić się w coś poważniejszego. Czy istnieje jakiś skuteczny lek na zgagę? I co robić, by usunąć nie tylko jej objawy, ale przede wszystkim przyczyny?
Po czym rozpoznać zgagę?
Aby zacząć leczyć zgagę, musimy ją najpierw rozpoznać. Jak wspomnieliśmy, najczęściej głównym objawem jest pieczenie w przełyku, ale nie tylko. Pojawić może się także ból w okolicach mostka promieniujący do gardła i szyi, kwaśno-gorzki posmak w ustach i niejednokrotnie ulewanie pokarmu. Zwykle zgaga występuje po zbyt obfitym lub ciężkostrawnych posiłku. Jeżeli występuje sporadycznie, nieprzyjemne objawy można uśmierzyć lekami zobojętniającymi kwas solny. Taki lek na zgagę ma za zadanie zredukować produkcję kwasów żołądkowych, dzięki czemu w krótkim czasie można odczuć ulgę.
Skuteczny lek na zgagę
Wiele osób w obliczu zgagi stara się ją eliminować domowymi sposobami. Jednym z nich są zioła i herbaty: herbata imbirowa, herbata z kminku, a spośród roślin także anyżek, koper włoski, prawoślaz lekarski czy rdest wielokwiatowy. W zneutralizowaniu kwasów żołądkowych może pomóc również żucie bezcukrowej gumy, wypicie szklanki ciepłej wody z rozpuszczoną sodą oczyszczoną (pół łyżeczki) i kilkoma kroplami soku z cytryny, a także soki z marchwi, buraka czy ogórka, które mają zasadowy odczyn.
W aptece można spotkać wiele leków na zgagę, mniej lub bardziej skutecznych. Lek na zgagę posiada substancję czynną ranitydynę, która zatrzymuje wydzielanie kwasów żołądkowych. Najczęściej występuje w formie tabletek. Warto stosować je w przypadku nawracania sporadycznych problemów z nadkwaśnością. Jednym z takich leków jest Ranigast TEVA – można przeczytać o nim więcej na stronie http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/ranimax-teva/. W leczeniu zgagi ważne jest też usuwanie jej bezpośrednich przyczyn. A główną przyczyną może być niewłaściwe odżywianie – dieta bogata w tłuszcze, słodycze, a także częste spożycie kawy, herbaty i alkoholu. Jeżeli więc zgaga pojawia się niepokojąco często, oznacza to, że trzeba coś zmienić w swoich zwyczajach żywieniowych.
U każdego zgaga może pojawić się po czymś innym: jedni uskarżają się na nią po zjedzeniu czegoś tłustego, a inni po słodkich. Jeszcze inni mają zgagę po zjedzeniu posiłku typu fast food. Aby więc się jej pozbyć, należy unikać właśnie tych pokarmów, które ją wywołują. Poza tym zgaga bywa efektem przejedzenia, jeżeli więc mamy w zwyczaju jadać w pośpiechu i nieregularnie, dobrze byłoby to zmienić. Najzdrowsze jest spożywanie około 5 posiłków dziennie co 2-3 godziny. Wtedy żołądek nadąża z trawieniem, nie ma więc powodów do nadkwaśności. Dbając w ten sposób o swój układ pokarmowy, unikniemy poważniejszych chorób, na przykład refluksu żołądkowo-przełykowego. Nigdy więc nie lekceważmy objawów zgagi!
Materiał partnera zewnętrznego