Trwa ładowanie proszę czekać ...

Eksperci radzą: jak wybrać oczyszczacz powietrza dla astmatyka

20 marca 2020 1

Oczyszczacze powietrza nie zawsze kupowane są z myślą o ochronie przed smogiem. Coraz częściej nabywają je alergicy i astmatycy, którzy liczą na to, że takie urządzenie przyniesie im ulgę w chorobie. W jaki sposób oczyszczacz powietrza może pomóc astmatykowi i czym się kierować, wybierając sprzęt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak czystość powietrza wpływa na nasilenie objawów astmy?

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu należą do czynników wywołujących ataki astmatyczne. Każdy przypadek astmy jest nieco inny, dlatego wpływ jakości powietrza na samopoczucie chorego może być różny. U niektórych astmatyków do zaostrzenia objawów choroby dochodzi na skutek kontaktu ze smogiem. Warto zaznaczyć, iż problem stanowią zarówno zanieczyszczenia emitowane przez domowe piece, jak i te wytwarzane na skutek ruchu pojazdów silnikowych. Badania przeprowadzone w Krakowie wykazały, że osoby zamieszkujące w odległości do 200 m od ruchliwych ulic częściej cierpią na astmę i alergie. 

Alergeny wziewne to kolejne potencjalne zagrożenie dla astmatyków. Objawy uczuleniowe najczęściej wywołują pyłki roślinne, zarodniki pleśni, odchody roztoczy kurzu domowego oraz białka zwierząt, których nośnikami są głównie sierść, naskórek i ślina. Bliższe informacje o tych alergenach można znaleźć w artykule o oczyszczaczach powietrza dla alergików https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow/

U wielu chorych ataki astmatyczne występują podczas kontaktu z dymem papierosowym. Co więcej, jego składniki zwiększają ryzyko rozwoju astmy u zdrowych osób, co potwierdziły badania przeprowadzone na grupie 1444 Finlandczyków. Naukowcy ocenili, iż palenie tytoniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby aż o ⅓. Na domiar złego składniki dymu powodują słabsze działanie leków stosowanych w leczeniu astmy. Niestety, takie same rezultaty może przynieść bierne palenie.

O ile zapach dymu tytoniowego sprawia, że zwykle dość szybko zdajemy sobie sprawę z jego obecności, to lotne związki organiczne pozostają niezauważone, choć występują niemal wszędzie. LZO stanowią bowiem składnik produktów przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli, środków czystości oraz kosmetyków. Są one groźne zarówno dla astmatyków, jak i dla osób zdrowych, gdyż wykazują działanie rakotwórcze i negatywnie wpływają na układ oddechowy. 

U niektórych do ataku astmatycznego dochodzi również na skutek kontaktu z drażniącymi zapachami. Ich źródłem mogą być np. odświeżacze powietrza lub inne produkty chemii gospodarczej oraz procesy związane z przygotowywaniem żywności, a szczególnie jej obróbką termiczną. Takie zapachy potrafią utrzymywać się w powietrzu dość długo, dlatego warto zaopatrzyć się w oczyszczacz, który skróci czas ekspozycji na nie.

Jakie filtry powinny być obecne w oczyszczaczu dla astmatyka?

W walce z pyłami zawieszonymi, czyli głównym składnikiem smogu, najlepiej sprawdzają się oczyszczacze wyposażone w technologię HEPA. Filtr ten odgrywa również podstawową rolę w walce z alergenami wziewnymi, a dodatkowo zatrzymuje niektóre składniki dymu tytoniowego, wiele bakterii i wirusów. To najważniejszy element dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika, a jednocześnie jeden z dwóch filtrów, jakich nie powinno zabraknąć w oczyszczaczu przeznaczonym dla astmatyka.

Technologia HEPA nie zatrzymuje zanieczyszczeń gazowych, do których zaliczają się m.in. lotne związki organiczne, substancje odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy oraz wiele składników dymu papierosowego. Z tego powodu w oczyszczaczach powietrza często stosowane są również filtry zbudowane z węgla aktywnego, który z takimi zanieczyszczeniami radzi sobie doskonale. Urządzenia wyposażone zarówno w filtr HEPA, jak i filtr węglowy, można odnaleźć w rankingu oczyszczaczy powietrza. 

Jeśli astma połączona jest z alergią wziewną, to warto zaopatrzyć się w urządzenie, w którym znajduje się również jonizator. Wytwarzane przez niego jony wspomagają bowiem proces oczyszczania powietrza z pleśni i kurzu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nowoczesne jonizatory są w pełni bezpieczne, gdyż ilość emitowanego podczas jonizacji ozonu jest znikoma i neutralna dla zdrowia człowieka. 

Najważniejsze cechy oczyszczacza pomocnego przy astmie

Rodzaj technologii obecnych w oczyszczaczu to nie jedyna cecha, jaką trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru urządzenia przeznaczonego dla astmatyka. Równie ważna jest wydajność oczyszczania, która nie może być zbyt mała w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Warto zaznaczyć tutaj, że oczyszczacz wybieramy zawsze do konkretnego pokoju a nie do całego mieszkania, a tym bardziej domu.

Przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami nie jest bowiem wystarczająco swobodny, aby jedno urządzenie dało radę obsłużyć wszystkie na raz. Wydajność oczyszczania powinna być przynajmniej trzykrotnie większa od kubatury pokoju. 

Idealny oczyszczacz powietrza ma również dobry tryb automatyczny, w którym samodzielnie dostosowuje tempo pracy do aktualnego stężenia zanieczyszczeń. Na szczególną uwagę zasługują te urządzenia, które zostały wyposażone w czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. Istotną rolę odgrywa też algorytm trybu auto, czyli zależność pomiędzy prędkością filtracji a stanem powietrza. Według europejskich norm maksymalny akceptowalny poziom PM2,5 wynosi 25 µg/m³, dlatego przekroczenie tej wartości powinno wymuszać pracę na najwyższych obrotach.

Ważnym parametrem jest także głośność pracy urządzenia, zwłaszcza tej, jaką uzyskuje przy najniższej prędkości. W przypadku oczyszczacza powietrza przeznaczonego do sypialni poziom emitowanego hałasu powinien wówczas wynosić nie więcej niż 30 dB. Jeśli urządzenie ma stać w innym pomieszczeniu, np. salonie, to jego minimalna głośność może być nieco wyższa i wynosić około 35 dB. 

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i filtrem węglowym oraz jonizatorem zapewnia wysoki stopień ochrony przed zanieczyszczeniami, które mogą doprowadzić do wystąpienia ataku astmatycznego. Podczas wyboru oczyszczacza oprócz rodzaju filtrów należy uwzględnić przede wszystkim jego wydajność, obecność i jakość działania trybu automatycznego oraz głośność pracy. Tak dobrane urządzenie zapewnia wysoką skuteczność i dobry komfort użytkowania.