Soczewki kontaktowe to znakomita alternatywa dla okularów. Takie rozwiązanie jest coraz chętniej wybierane ze względu na wygodę oraz wysoki komfort podczas codziennego stosowania. Doborem szkieł kontaktowych zajmują się optometryści – specjaliści w zakresie ochrony zdrowia, skupieni na rozwiązywaniu problemów wzroku. Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o soczewkach? W poniższym artykule zamieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o szkła kontaktowe.
Jakie wady wzroku można korygować soczewkami?
Podstawowym kryterium, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze szkieł kontaktowych, jest rodzaj posiadanej wady wzroku. Współczesny rynek optyczny oferuje soczewki przeznaczone do korekcji różnych wad refrakcji. Za pomocą odpowiednio dobranych szkieł kontaktowych można zniwelować nieprawidłowe widzenie wynikające z najczęściej występujących refrakcyjnych wad oka, a więc krótkowzroczności (miopii) i nadwzroczności (hyperopii). Soczewki są również skuteczną metodą wyrównywania astygmatyzmu (niezborności), a także starczowzroczności (prezbiopii).
Jaka jest różnica między soczewkami torycznymi a sferycznymi?
Przed zakupem konkretnej pary soczewek należy odwiedzić specjalistę (optometrystę bądź okulistę – do tego drugiego trzeba zgłosić się wtedy, gdy oprócz problemów z widzeniem mamy do czynienia z jakimikolwiek niepokojącymi objawami związanymi z narządem wzroku). Musisz wiedzieć, że istnieją różne rodzaje szkieł kontaktowych. W związku z tym inne soczewki stosuje się u osób z miopią czy hyperopią, inne u astygmatyków, a jeszcze inne u prezbiopów. Modele sferyczne, których cechą charakterystyczną jest taka sama moc na całej ich powierzchni, pozwalają skutecznie skorygować krótkowzroczność i nadwzroczność. Soczewki sferyczne często określane są mianem jednoogniskowych. Natomiast szkła toryczne (np. Biofinity Toric) zostały zaprojektowane specjalnie do korekcji astygmatyzmu – zaburzenia gałki ocznej powodującego powstanie na siatkówce obrazu niepunktowego. W odróżnieniu od soczewek sferycznych, które kształtem przypominają wycinek kuli, modele toryczne mają kształt przeciętego wzdłuż obwarzanka. Ich właściwości polegają na tym, że posiadają różne moce refrakcyjne w przekroju poziomym i pionowym, co pozwala na skorygowanie nieprawidłowości charakterystycznej dla niezborności.
Gdzie kupić soczewki?
Szkła kontaktowe, podobnie zresztą jak okulary, najlepiej zakupić w sprawdzonym salonie optycznym. Wybierając profesjonalny sklep z soczewkami mamy gwarancję tego, że otrzymamy produkt oryginalny, spełniający najwyższe normy jakości, skuteczności i bezpieczeństwa. Stacjonarni optycy oraz dobre e-sklepy z soczewkami dostarczają artykuły renomowanych marek, pochodzące wyłącznie z pewnego źródła. Należy wystrzegać się kupowania szkieł kontaktowych w drogerii, butiku, na stoisku w markecie czy innych przypadkowych miejscach. Zazwyczaj można w nich znaleźć modele niskiej jakości, które narażone są na uszkodzenia. Najbardziej odpowiednim miejscem do zakupu szkieł kontaktowych zawsze jest salon optyczny. Do niedawna soczewki można było nabyć jedynie stacjonarnie, odwiedzając tradycyjnego optyka. Dziś możemy także zamówić je w dobrych sklepach internetowych. Zamawiając szkła przez Internet, możemy liczyć na dużo niższe ceny niż te, które proponują sklepy stacjonarne, a także skorzystać z bardzo ciekawych promocji.
Jakie są rodzaje soczewek ze względu na czas noszenia?
Soczewki można podzielić wedle różnych kryteriów. Jednym z nich jest czas, przez jaki mogą być noszone. W tym zakresie wyróżnia się szkła jednodniowe, a także wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe zakłada się tylko raz – po zdjęciu ich z oka należy je wyrzucić. Z kolei szkła wielokrotnego użytku to takie, których używa się systematycznie przez określony czas, np. 2 tygodnie, miesiąc czy kwartał. Modele przeznaczone do wielokrotnego użytku wymagają stosowania płynów pielęgnacyjnych, regularnego czyszczenia i przechowywania w sterylnych warunkach – tylko w ten sposób zachowają wszystkie swoje cenne właściwości. W czasie, gdy szkła nie są noszone, powinny być przechowywane w specjalnym pojemniczku na soczewki wypełnionym porcją świeżego płynu. Pojemniki na soczewki są małe, lekkie i można je swobodnie nosić w torebce czy plecaku. Znane marki, np. EyeLove, mają rozbudowaną ofertę szkieł kontaktowych. Decydując się na soczewki EyeLove jednodniowe, dwutygodniowe bądź miesięczne zyskujesz pewność, że są one w pełni bezpieczne.
Artykuł partnera