Trwa ładowanie proszę czekać ...

Cykl miesiączkowy kobiety

22 maja 2017 0

Kobiety zdecydowanie różnią się od mężczyzn, co widać przede wszystkim w występującym w ich przypadku cyklu menstruacyjnym, którym żądzą hormony. Przez to w ciągu każdego miesiąca kobieta może mieć wahania nastrojów, widoczne zmiany w wyglądzie skóry i ogólnym samopoczuciu. Jak to wszystko dokładnie przebiega?

Jak hormony żądzą kobietą podczas cyklu miesiączkowego?

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się od pierwszego dnia krwawienia. Wtedy kobieta nie czuje się najlepiej, ponieważ często odczuwa bardzo silny ból brzucha, mięśni, pleców oraz piersi. Dodatkowo musi walczyć z okresem, który sam w sobie nie jest komfortowy. Dochodzi do spadku poziomu progesteronu i estrogenu. Pojawia się senność i zmęczenie. Po ustaniu krwawienia aż do owulacji, czyli między 6 a 13 dniem cyklu, kobieta przechodzi w kolejny okres. Wytwarza się luteina i estrogeny. Cera staje się błyszcząca, promienna, wypryski znikają, a kobieta czuje się zdecydowanie lepiej. Żadne dolegliwości bólowe już jej nie towarzyszą, jest uśmiechnięta, radosna, energiczna, chętnie podejmuje nowe wyzwania, potrafi się doskonale skoncentrować nawet na najtrudniejszych zadaniach. Natomiast standardowo w 14 dniu dochodzi do owulacji. Wtedy kobieta ma bardzo dużą ochotę na sex, czuje się wyjątkowo atrakcyjna i chce zdobywać świat. Po owulacji samopoczucie kobiety znów się nieco zmienia – staje się ociężała, ponieważ w jej organizmie zaczyna gromadzić się woda. Trwa to mniej więcej do 20 dnia cyklu. Następnie nadchodzi najgorszy okres dla kobiety. Między 21 a 28 dniem, jeśli nie doszło do zapłodnienia, estrogeny spadają i poziom progesteronów również. Pojawia się syndrom napięcia przedmiesiączkowego czyli PMS, który objawia się rozdrażnieniem, problemami z koncentracja i wahaniami nastrojów. Piersi robią się bolesne i nabrzmiałe.

Warto wiedzieć, że przez cały cykl menstruacyjny kobieta jest narażona na złapanie różnych infekcji intymnych, a szczególnie w trakcie krwawienia. Dlatego tak istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do codziennej higieny, a w razie potrzeby również leków, o których można poczytać na stronie internetowej www.lactovaginal.pl

 

Materiał zewnętrzny