Z każdym rokiem działanie układu oddechowego się pogarsza. Im starszy organizm tym słabiej się regeneruje i wolniej walczy z chorobami. Przewlekły suchy i mokry kaszel może być groźny dla osób starszych i często świadczy o niebezpiecznych chorobach. Jak dbać o układ oddechowy po 50-tce żeby jak najdłużej zachować młodość?
Układ oddechowy w liczbach
Po 50 roku życia układ oddechowy zaczyna się starzeć. Bardzo duży wpływ na tempo starzenia się ma nie tylko wiek, ale również tryb życia. Statystyki są bezlitosne – według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2005 roku zaledwie 3,6% osób po 65 roku życia prowadziło aktywny tryb życia. To bardzo słaby wynik. W Stanach Zjednoczonych ten odsetek wynosi 30%.
Zmiany jakie zachodzą z czasem w układzie oddechowym nie są na tyle poważne, żeby wyłączać starsze osoby z codziennego życia. Są to naturalne procesy, które tylko spowalniają lub wydłużają różne czynności (coraz ciężej jest pracować bez przerwy, a szybki bieg może wywołać problemy z oddychaniem). Pierwsze objawy, które świadczą o tym, że układ oddechowy się starzeje to: sztywność klatki piersiowej, osłabienie mięśni oddechowych i zmniejszenie się przepływu, dlatego coraz ciężej jest wdychać i wydychać powietrze, a po wysiłku złapać oddech. Z tego powodu zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji, na płucach pojawiają się martwe przestrzenie i może pojawić się problem z odruchem kaszlowym. Problemy z układem oddechowym wpływają również na układ krążenia.
O czym świadczy kaszel?
Kaszel to naturalny odruch układu oddechowego. Kiedy błona śluzowa górnych dróg oddechowym zostaje podrażniona, pojawia się skurcz, który ma na celu pobycie się drażniącej substancji. Najczęstsze przyczyny podrażnienia to ciała obce oraz infekcje bakteryjne i wirusowe.
Kaszel bardzo często jest również objawem choroby. Najczęstsze choroby układu oddechowego u osób starszych to astma oskrzelowa, grypa, zapalenie płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Im się jest starszym tym te choroby mają ostrzejszy przebieg i wiążą się z wystąpieniem powikłań. Bardzo często rozwijają się powoli i dopiero z wiekiem uderzają z największą siłą. Często towarzyszą one również przewlekłym chorobom takim jak cukrzyca lub schorzeniom wątroby. Leczenie jest trudne – bardzo często wiąże się z wizytami w szpitalu. Przed grypą można chronić się poprzez regularne szczepienia. W przypadku innych chorób dużą pomocą będzie silny układ oddechowy. Jak o niego zadbać?
Starzenie się układu oddechowego – jak sobie pomóc?
Wiele starszych osób bagatelizuje swoje choroby, w tym kaszel, licząc na to, że same w końcu przejdą. Niestety wraz z wiekiem organizm regeneruje się coraz wolniej i gorzej przechodzi choroby, które w młodości mijały szybko i bezproblemowo.
Pierwszym krokiem żeby zachować na dłużej młody i sprawny układ oddechowy jest aktywność fizyczna. Często się mówi, że sport jest dla młodych, a im się jest starszym tym więcej powinno się wypoczywać. To duży błąd. Odpoczynek jest oczywiście istotny – z wiekiem organizm coraz szybciej się męczy i potrzebuje częstszych i dłuższych przerw. Nie oznacza to jednak, że aktywność fizyczna nie jest już potrzebna. Brak ćwiczeń przyspiesza proces starzenia się i osłabia organizm. Wpływa też negatywnie na układ ruchu, krążenia, wzmaga nadciśnienie tętnicze, cukrzyce, stany depresyjne. Jak w takim razie ćwiczyć? Wskazane są przede wszystkim spacery, pływanie i jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu. Drugi krok to zmiana diety. Na bok trzeba odstawić niezdrowe, smażone potrawy i słodycze. Organizm potrzebuje przede wszystkim świeżych warzyw, owoców, lekkostrawnego jedzenia i bogatego w substancje odżywcze.
W przypadku przewlekłych infekcji warto zastosować leki na kaszel i skorzystać z konsultacji lekarskiej. Osoby mające około 50 lat będą o wiele lżej przechodzić choroby układu oddechowego i czasami wystarczą im domowe sposoby i leki dostępne bez recepty. Osoby po 65 roku życia nie powinny zwlekać w wizytą u lekarza nawet w przypadku zwykłego przeziębienia. Więcej na temat leczenia kaszlu u osób starszych znajduje się tutaj http://www.mucosolvan.pl/o_kaszlu/zrozumiec_kaszel/kaszel_wydzielina.html.
Materiał partnera zewnętrznego