Czystość wdychanego powietrza zauważalnie przekłada się na komfort i jakość życia ludzi. W Polsce problem smogu towarzyszy mieszkańcom przez niemal cały rok. Skutecznym rozwiązaniem mogą być oczyszczacze powietrza, które zatrzymują zdecydowaną większość zanieczyszczeń. Wiedzą o tym producenci sprzętu elektronicznego, którzy co roku dostarczają nowe marki i modele oczyszczaczy, prześcigając się w innowacjach, mających na celu poprawić jakość życia domowników. Jakie kryteria są jednak naprawdę ważne przy wyborze oczyszczacza powietrza? I czy droższe urządzenia, takie jak choćby Philips, Samsung czy Sharp, zawsze warte są swojej ceny?
Zdrowie warte każdej ceny?
Czyste powietrze to wyższa jakość i komfort codziennego życia, wolnego od kaszlu, kataru, wyschniętych śluzówek czy problemów skórnych, jak również wielu poważniejszych chorób wynikających z zanieczyszczeń powietrza. Do najważniejszych z nich zalicza się:
- nowotwory płuc
- pęcherza
- miażdżycę
- nadciśnienie tętnicze
- przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli
- problemy z płodnością
- mniejszą odporność niemowląt
Mając na uwadze wszystkie wymienione wyżej fakty, czyste powietrze powinno być warte każdej ceny. Czasami jednak cena ta jest po prostu nieadekwatna do oferowanych możliwości. Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza? Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak zachować właściwe proporcje jakości w stosunku do ceny?
Najważniejsze kryteria przy wyborze oczyszczacza powietrza
Wydajność oczyszczania powietrza
Najważniejszym parametrem, odzwierciedlającym możliwości i przydatność urządzenia jest jego wydajność. Podawana w formie współczynnika CADR (ilość m3 powietrza przefiltrowanego w ciągu godziny), pomaga określić jak dużą kubaturę lub powierzchnię urządzenie jest w stanie oczyścić, a więc do jak dużych nadaje się pomieszczeń. Np. oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2h przy CADR 260 m3/h, będzie odpowiedni do pomieszczeń max. 32,5 m2 pracując przy najwyższym trybie. Jego recenzje można przeczytać na rankingu oczyszczaczy powietrza https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/air-purifier-2h/
Zastosowane filtry
W walce ze smogiem i powszechnymi zanieczyszczeniami powietrza, kluczowe są też odpowiednie filtry powietrza. Zestaw 3 filtrów – HEPA, węglowy i wstępny zatrzyma skutecznie cząsteczki pyłów zawieszonych, benzopirenu, kurzu, sierści, bakterii, wirusów czy drobnoustrojów, jak również lotne związki organiczne (np. benzen) czy dym papierosowy. Filtr HEPA jest bowiem w stanie zatrzymać od 95 do 99,995% szkodliwych substancji (w zależności od klasy filtra). Pochłaniający zapachy filtr węglowy zbudowany jest zaś z granulek węgla aktywnego, którego 1 gram skrywa ok. 1500 m2 powierzchni adsorpcyjnej.
Dodatkowe funkcje
I w tym miejscu, lista istotnych parametrów mogłaby się zakończyć. Niektórzy producenci kuszą swoich klientów dodatkowymi funkcjami, jak choćby zdalne sterowanie, blokada rodzicielska, wyświetlacze OLED i inne gadżety, które nie wpływają jednak w żaden sposób na skuteczność urządzenia. Ta nie zwiększy się też w przypadku zastosowania jonizacji czy nawilżania ewaporacyjnego. Choć akurat ich właściwości mogą pomóc alergikom, zmniejszając ilość alergenów występujących w otoczeniu.
Czynniki wpływające na ostateczną ceną oczyszczaczy powietrza
- Koszty transportu, przesyłki
- Marża
- Marketing
- Dodatkowe funkcje (nie zawsze niezbędne)
W przypadku niektórych marek, wysoka cena podyktowana jest brakiem oficjalnej dystrybucji w Polsce i koniecznością sprowadzania sprzętu np. z Chin, Japonii czy USA, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku niektórych renomowanych marek, również marża determinuje ostateczną cenę produktu. Inne zaś prowadzą swoje kampanie marketingowe w bardzo przemyślany sposób, pozycjonując się jako marki premium, dostarczające najwyższej jakości produktów i/lub innowacyjnych rozwiązań. Często też wysoka cena wynika z zastosowania w urządzeniu wielu dodatkowych funkcji, które z jednej strony wpływają na wygodę korzystania z oczyszczacza, z drugiej strony na jego cenę.
Podsumowanie
Głównym zadaniem oczyszczaczy powietrza jest walka z zanieczyszczeniami. W Polsce olbrzymi problem stanowi smog, który na szczęście jest skutecznie zatrzymywany przez niemal wszystkie oczyszczacze powietrza. Za niecałe 1000 złotych na rynku znaleźć można sporo urządzeń, które efektywnie przefiltrują około 30-40 m2 powierzchni np. https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/air-purifier-3-air-purifier-3h/. Oczyszczacz powietrza za 1300 zł pozwala już myśleć o oczyszczaczach do powierzchni min. 60m2. Decydując się więc na zakup oczyszczacza warto zastanowić się w jakim celu będzie on wykorzystywany i czy lub jakie dodatkowe funkcje są nam potrzebne.