Trwa ładowanie proszę czekać ...

Turystyka medyczna w Polsce i na świecie

20 lipca 2016 0

Od zamierzchłych czasów ludzie wyjeżdżali do terenów obdarzonych wyjątkowym klimatem, by pooddychać tamtejszym powietrzem, odpocząć i nabrać sił. Początkowo miejsca te były wybierane intuicyjnie – skoro wielu ludzi czuło się gdzieś lepiej, bądź masy mieszkające w jakimś miejscu nie uskarżały się na daną chorobę, podejrzewano że klimat sprzyja jej leczeniu. Później zaś prowadzono badania dotyczące pewnych zjawisk i wpływu przyrody na samopoczucie człowieka – w ten sposób specjaliści dowiadywali się dlaczego właściwie tu czy tam pewne osoby czują się lepiej i dzięki temu mogli proponować odpowiednie, wyjazdowe terapie nowym chorym, z podobnymi dolegliwościami. Jak turystyka medyczna wyglądała przez wieki i jak wygląda teraz? Czy ludzie wciąż wyjeżdżają w pewne miejsca tylko po to, by poprawić swoje zdrowie, czy też jedynie z chęci zwiedzania? Gdzie najlepiej wyjechać i czy Polska również może być uznawana za raj dla fanów turystyki medycznej?

Czym jest turystyka medyczna?

Turystyka medyczna jest połączeniem podróży i leczenia, a zatem należy to rozumieć jako świadome udanie się na wycieczkę w pewne miejsce po to, by uzyskać tam opiekę zdrowotną. Oczywiście, każdy z nas odbywa czasem podobne podróże – wszak różni specjaliści mieszkają w różnych miastach, więc niektórzy udają się w podróż, by właśnie do nich trafić. Turystyka medyczna oznacza jednak, że zamiast opieki medycznej na miejscu, decydujemy się na rekreacyjny wyjazd na przykład do innego państwa, aby oddać się w ręce specjalistów właśnie w tym kraju. 

Turysta medyczny oczekuje, że pobyt ten przyczyni się do poprawy jego zdrowia, bądź też jego wyglądu (może chodzić o walory estetyczne, a nie tylko lepszą kondycję, czy lepsze samopoczucie), a jednocześnie chce połączyć leczenie z aktywnym lub biernym wypoczynkiem. Może to osiągnąć poprzez zwiedzanie nowego kraju/miejsca i uczestniczenie w dostępnych w danym regionie rozrywkach. W ten sposób odpoczywa psychicznie, a przy tym regeneruje ciało.

Turystyka medyczna przez wieki

Turystyka medyczna to wcale nie wymysł czasów współczesnych – nasi przodkowie również aktywnie podróżowali, nawet jeśli zdaje się nam, że dopiero od niedawna jesteśmy mobilni i czujemy się obywatelami świata, zdolnymi do dostosowania się do każdych warunków i kultur. To prawda, że obecnie możemy podróżować szybciej i dalej, a także możemy porozumieć się z wielką ilością ludzi przy pomocy popularnego języka angielskiego, jednakże rodzaj turystyki medycznej – choć w mniejszej skali – uprawiany był już w czasach starożytnych, a konkretnie w starożytnej Grecji i to około 2 tysiące lat przed naszą erą, a zatem ponad 4 tysiące lat temu. 

Wyjazdy w celach poprawy zdrowia były szczególnie popularne w XVIII i XIX wieku i to właśnie wówczas powstało wiele sławnych do dziś uzdrowisk – również i w Polsce. Dzięki roli, jaką w naszym życiu pełni Internet, jesteśmy jednak teraz bardziej niż kiedykolwiek otwarci na wyjazdy w inne, odległe nawet miejsca, ponieważ możemy przeczytać w sieci wiele informacji na ich temat, sprawdzić opinie internautów, a także obejrzeć zdjęcia danego miejsca i zapoznać się z jego ofertą. W dodatku powstało też wiele firm, które specjalizują się w organizowaniu wyjazdów w celach medycznych – człowiek nie musi więc zajmować się planowaniem sam, lecz może skorzystać z gotowych rozwiązań. 

Turystyka medyczna na świecie

Podobno jednym z pierwszych państw, które umiały zauważyć i wykorzystać turystykę medyczną dla swoich celów były Indie. W ogóle turystyka medyczna świetnie rozwija się w Azji, lecz trudno się dziwić – wszak kontynent ten zamieszkuje bardzo wielu ludzi, którzy poszukują okazji do zwiedzania i jednocześnie poprawy własnego zdrowia.
Jeśli chodzi o turystykę medyczną w Europie, popularne są Czechy, Turcja oraz Węgry. Warto pamiętać, że najliczniej wyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Europy, lecz również i Amerykanie. To zatem – mimo wszystko - kraje kultury zachodniej najczęściej decydują się na tego typu wyjazdy, spragnieni nowych wrażeń, a jednocześnie specjalistycznej pomocy medycznej. Niektóre usługi są bowiem w ich rodzimych krajach bardzo drogie, bądź lista oczekujących bardzo długa. Na niektóre w danych miejscach nie można się zdecydować, a już gdzie indziej jest to legalne (na przykład operacja zmiany płci). Pacjenci podążają za wybitnymi, znanymi na całym świecie specjalistami, bądź też po prostu marzą o zobaczeniu jakiegoś kraju i chcą go przy okazji zwiedzić. Lista powodów jest długa, ale trend narasta.

Turystyka medyczna w Polsce

Polska zajmuje ważne miejsce na mapie osób, które pragną wyjechać w celach turystycznych i leczniczych. Pacjenci doceniają u nas przede wszystkich solidną, specjalistyczną opiekę, a zatem wysoki poziom wykonywanych zabiegów, ich niską cenę (przynajmniej jeśli chodzi o przeliczniki walut) oraz krótki czas oczekiwania na operację. Przeprowadzanych jest wiele badań dotyczących turystyki medycznej i w jednym z nich 9 na 10 badanych przyznało, że pragnie wyjechać na leczenie ponownie. Można więc orzec, że to duży sukces.
Szacuje się, że w 2012 roku Polska zarobiła na turystyce medycznej nawet 800 milionów złotych. Korzystało z niej aż 300 tysięcy pacjentów. Szacuje się, że z roku na rok wartość ta będzie wzrastać o około 12-15%. Najczęściej obcokrajowcy przybywają do nas by wykonać operacje plastyczne, poddać się zabiegom stomatologicznym, a także leczeniu kardiologicznemu i rehabilitacji.