Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dni płodne u kobiety - kiedy wypadają?

10 lutego 2017 0

Każda kobieta, która marzy o dziecku, pragnie odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy jej organizm jest gotowy na poczęcie dziecka. Wyznaczenie dni płodnych to początek starań o dziecko. Jak to zrobić?

Dni płodne u kobiety ze standardowym, trwającym dwadzieścia osiem dni cyklem, wypadają w jego pierwszej połowie. W czternastym dniu cyklu dochodzi do jajeczkowania i jest to szczyt kobiecej płodności, to właśnie tego dnia kobieta może zajść w ciążę. Jajeczko żyje od dwunastu do dwudziestu czterech godzin, więc czas ten wydaje się stosunkowo krótki. Na szczęście nie jest to do końca prawda.

Już pięć dni przed jajeczkowaniem rozpoczyna się u kobiety okres płodny. Jest to możliwe dzięki żywotności plemników – potrafią one przetrwać aż pięć dni w drogach rodnych kobiety. Jeśli w tym czasie nastąpi owulacja, dojdzie do zapłodnienia. Dlatego w standardowym cyklu dni płodne występują między jego dziesiątym a czternastym dniem.

Jeśli cykl menstruacyjny kobiety jest krótszy lub dłuższy, trzeba trzymać się zasady, że owulacja następuje czternaście dni przed jego zakończeniem, od wyniku odjąć pięć dni i w ten sposób określić okres płodny. Kobiety miesiączkujące regularnie mogą skorzystać z kalkulatora płodności dostępnego na portalu kobiecosc.info.

Wiedzę o terminie owulacji można próbować wykorzystać planując płeć dziecka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można oczekiwać córki, współżyjąc kilka dni przed owulacją i syna, starając się o dziecko w dniu owulacji.

Nieco trudniej mają kobiety miesiączkujące nieregularnie. Nadal obowiązuje zasada, że jajeczkowanie występuje czternaście dni przed zakończeniem cyklu, jednak nigdy z góry nie wiadomo, jak długi cykl wystąpi tym razem. Dlatego, aby wyliczyć okres płodny, przyjmuje się zasadę, że od najkrótszego cyklu trzeba odjąć dwadzieścia, a od najdłuższego jedenaście. Wyniki dadzą przedział dni, które należy potraktować jako płodne. W przypadku bardzo nieregularnych cykli może to być nawet dwa tygodnie.

Wyznaczanie dni płodnych nie jest polecane jako skuteczna metoda antykoncepcyjna. Wynika to z faktu, że owulacja może się przesunąć z powodu stresu, podróży, choroby lub infekcji intymnej. Więcej o konsekwencjach infekcji intymnych i zaniechania ich leczenia można przeczytać tutaj: http://www.eyahoo.pl/konsekwencje-nieleczenia-infekcji-intymnych/

Materiał partnera zewnętrznego