Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zacząć trenować w piłkę nożną?

27 czerwca 2018 0

Piłka nożna to doskonały sport zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pozwala zwiększyć zwinność, szybkość, a także nauczyć się pracy zespołowej. Dla dzieci stanowi idealne oderwanie się od ekranów komputerów czy smartfonów, natomiast w przypadku dorosłych jest skutecznym sposobem na odstresowanie się. W Polsce, praktycznie w każdym mieście, znaleźć można kryte hale do gry w piłkę czy też np. Orliki, wielofunkcyjne boiska wybudowane na mocy specjalnego programu rządowo-samorządowego z 2012 roku. Jednak miejsce do gry w nogę to nie wszystko. Jaki sprzęt przyda się aktywnym entuzjastom piłki nożnej?

 

Każdy początkujący piłkarz wie, że do gry w nogę należy się dobrze przygotować. I nie dotyczy to wyłącznie treningu fizycznego. Aby uczestniczyć w tym jakże dynamicznym i nieprzewidywalnym sporcie, jakim jest piłka nożna, należy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Co to oznacza? Przede wszystkim porządne korki oraz oczywiście piłki.

 

Korki – jak wybrać najlepsze?

 

Buty piłkarskie powszechnie nazywa się korkami. Wynika to z tego, że większość tego rodzaju obuwia posiada specjalne kolce, czyli korki, na podeszwie. Ich zadaniem jest zwiększenie przyczepności butów do podłoża podczas biegania po boisku. Kiedy powstawały pierwsze korki, były one sztywne i dość niewygodne, natomiast dziś to już zupełnie inne produkty, o wiele lżejsze i niezwykle komfortowe. Do jakich reguł warto się stosować, aby zaopatrzyć się w dobre korki?

1)Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej podeszwy. To ona decyduje o tym, na jaką powierzchnię nadają się dane korki. Na trawę naturalną przydadzą się buty (tzw. lanki) o podeszwie FG, na sztuczną trawę – buty o podeszwie TF lub AG, natomiast na hali najlepiej sprawdzą się korki o płaskiej podeszwie IC, zwane halówkami.

2)W przypadku korków ważny jest także ich poziom zaawansowania. Do wyboru są buty profesjonalne, najdroższe, dla zawodowców; buty półprofesjonalne, łączące w sobie wysoką jakość, ale i nieco przystępniejszą cenę; buty półamatorskie i rekreacyjne dla osób grających w piłkę jedynie dla przyjemności. Korki rekreacyjne to idealny wybór dla tych, którzy wychodzą na boisko sporadycznie, np. raz w tygodniu.

3)Przy zakupie butów piłkarskich bardzo istotny jest także materiał, z jakiego są wykonane. Jeśli komuś zależy na czasie, powinien zaopatrzyć się w buty z syntetyku, są bowiem łatwe w pielęgnacji. Bardziej wymagające są buty ze skóry, bowiem trzeba o nie starannie dbać, aby posłużyły przez wiele sezonów. Jednak uważa się, że to właśnie buty ze skóry naturalnej są wytrzymalsze i bardziej komfortowe, a także oddychające.

4)Każdy but sportowy musi być dopasowany do stopy zawodnika, dlatego zawsze przed zakupem należy korki przymierzyć. Dzieciom nigdy nie powinno kupować się butów zbyt dużych, na zapas, bowiem taka oszczędność może jedynie doprowadzić do braku chęci do gry. Warto także pamiętać, że buty skórzane rozciągają się podczas użytkowania, więc lepiej zdecydować się przy zakupie na nieco ciaśniejszy model.

 

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/korki-jakie-wybrac-ktore-beda-najlepsze/9012/

 

Piłki do nogi

 

Dobre piłki to podstawowe wyposażenie piłkarza. Pozwalają nie tylko prowadzić rozgrywki, ale także ćwiczyć samodzielnie na boisku czy we własnym ogrodzie. Standardowe piłki do nogi, czyli takie używane przez profesjonalistów, to modele o rozmiarze 5, choć w sklepach nie brakuje także mniejszych produktów, np. dla dzieci. Taka klasyczna piłka waży trochę poniżej 450 gram. W przypadku piłki halowej ma się do czynienia nie tylko ze sprzętem mniejszym od standardowej piłki, ale także posiadającym więcej pianki we wnętrzu, co sprawia, że nie odbija się ona zbyt mocno od podłoża.

 

Piłki i korki to najważniejsze elementy wyposażenia piłkarza. Czym powinny się charakteryzować, aby spełniły swoją rolę? Piłki do nogi powinny mieć rozmiar 5 i być wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej – modele PCV to jedynie zabawki dla dzieci. Korki, czyli buty piłkarskie, powinny być dopasowane do powierzchni i umiejętności gracza. Amatorom grającym dwa czy trzy razy w tygodniu wystarczą buty półamatorskie lub półprofesjonalne, najlepiej skórzane.

 

https://www.sklep-presto.pl/lato/pilka-nozna/pilki-do-pilki-noznej-1644/