W życiu każdego mola książkowego przychodzi moment, kiedy zakupione pozycje przestają mieścić się na półkach. Szkoda oddawać zakupione książki, ich wyrzucenie zaś to prawdzie barbarzyństwo! Co zatem z nimi zrobić aby odzyskać choć część wydanych środków?
Antykwariat czyli humanitarny sposób na rozstanie się z książką
Książki można oczywiście sprzedać. Możemy wystawić je na jedną z platform sprzedaży internetowej, będzie to jednak wymagało poświęcenia czasu na stworzenie opisu aukcji a środki będą niejako "w zawieszeniu" - nie mamy gwarancji co do tego kiedy i czy w ogóle ktoś kupi naszą książkę. Zwłaszcza kiedy chcemy pozbyć się większej ilości pozycji jest to niepraktyczne i może skonsumować sporo naszego czasu i energii. Nieco łatwiej jest tym którzy w swojej miejscowości mają antykwariat - tu nasza fatyga ograniczy się do zaniesienia książek na miejsce. Możemy niestety zostać zaskoczeni wyceną lub brakiem chęci odkupienia przyniesionych przez nas książek. W takiej sytuacji lub też w przypadku gdy do najbliższego antykwariatu mamy po prostu daleko, pojawia się jeszcze jedno rozwiązanie.
Antykwariaty internetowe - nowa epoka w handlu książką?
Oczywiście antykwariaty prowadzące sprzedaż internetową nie są niczym nowym. Nowością jest maksymalne uproszczenie procesu skupu książek. Firmy tego typu wychodzą naprzeciw klientowi i oferują wiele udogodnień, takich jak na przykład natychmiastowa wycena książek na podstawie numeru ISBN czy zapewnienie odbioru przesyłki od sprzedającego lub zwrot kosztów. Całą transakcję można w takim przypadku zmieścić w kilkunastu minutach naszego cennego czasu. Jest to niewątpliwie nowa jakość w obrocie literaturą. Pozwala w łatwy i szybki sposób upłynnić przeczytane przez nas dzieła które normalnie zbierałyby kurz bądź wręcz pleśniały w czeluściach naszych piwnic. Jedynym haczykiem jest częsta konieczność sprzedaży przez nas książek hurtem - antykwariatowi takiemu nie opłaca się wysyłać do nas kuriera po jedną, mało wartą pozycję. Najczęściej stawiany jest kwotowy próg od którego antykwariat internetowy może odkupić od nas książki. Na przykład antykwariat SkupSzop.pl proponuje próg 40 złotych. Nie jest to jednak wielki problem - chyba większość osób "pożerających" książki jedna za drugą posiada w domu sporą stertę zalegających, przeczytanych pozycji.
Dla kogo antykwariat internetowy?
Na pewno z antykwariatów internetowych chętnie skorzystają osoby które "stacjonarnych" przybytków tego typu nie znajdą w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Zwłaszcza osoby które posiadają już całkiem duży zasób zbytecznych książek i chcą się ich pozbyć jednym "chirurgicznym" cięciem będą zadowolone z pomysłu internetowego skupu książek. Raz lub dwa razy do roku masowo skorzystają zapewne uczniowie, chcący pozbyć się niepotrzebnych podręczników i przy okazji podreperować budżet.
Podsumowując: pomysł internetowego antykwariatu niewątpliwie jest trafiony. Skorzysta z niego wielu z nas - nałogowych czytelników, uczniów czy studentów. Próg kwotowy nie musi być jednak problemem dla czytelnika okazjonalnego - wszak można sprzedać niepotrzebne książki wspólnie z grupą znajomych. Powstanie antykwariatów internetowych jest zatem swego rodzaju przełomem i na pewno mają one przed sobą jasną przyszłość!
Materiał partnera zewnętrznego