Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czytniki ebooków – wygoda i ergonomia czytania

30 września 2016 0

Jak działa czytnik do ebooków? Co to jest e-ink? Czy warto kupić takie urządzenie? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy zakupie? Jakie modele czytników uważane są za najlepsze?

Wielu miłośników książek powie, że nic nie zastąpi tradycyjnej papierowej publikacji. Jednak książki w wersji elektronicznej zyskują coraz więcej zwolenników. I choć teza, że niebawem książki drukowane zostaną wyparte przez te elektroniczne, jest może trochę na wyrost, jednak okazuje się, że czytanie ebooków jest przyjemne, wygodne i komfortowe dla oczu. Ebooki są świetnymi zamiennikami tradycyjnych książek, jednak raczej ich nie zastąpią. Choć kto to wie?

Kindle to oczywiście prekursor czytników do ebooków, który raczej nie ma konkurencji w zakresie wygody czytania elektronicznych publikacji. Choć nadal wyznacza trendy w tej dziedzinie i wiedzie prym w rankingach, to jednak konkurencja nie śpi i oferuje coraz lepsze modele o lepszych parametrach i to w rozsądnej cenie.

E-booki i czytniki

E-book to plik tekstowy (może zawierać także zdjęcia), który jest zapisany w jednym z kilku dostępnych formatów. Najprostszym jest format TXT, natomiast najpopularniejsze formaty to zdecydowanie ePUB i MOBI. Do czytania książki w formie elektronicznej potrzebne jest urządzenie, jakim jest czytnik. Oczywiście do tego celu można także wykorzystać komputer, tablet czy nawet wyposażony w duży ekran smartfon. Jednakże czytanie za pomocą innych niż czytnik do ebooków urządzeń bardzo męczy wzrok ze względu na duży kontrast wyświetlacza. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z czytnika, który przypomina tradycyjną papierową książkę dzięki zastosowaniu technologii takich jak elektroniczny papier i e-ink (elektroniczny atrament).

E-ink – jak to działa?

Wyświetlacze, które wykorzystują tę technologię, różnią się zasadniczo od powszechnie stosowanych w laptopach, smartfonach i innych urządzeniach wyświetlaczy LCD. Elektroniczny atrament jest sterowany polem elektromagnetycznym, tworząc dowolne wzory na ekranie. Wyświetlacz taki jest stworzony z malutkich kapsułek o średnicy włosa, które zawierają białe cząsteczki o ładunku dodatnim i czarne o ujemnym, zawieszone w przezroczystym płynie. Są one nadrukowane na plastikowe tworzywo, a następnie zalaminowane razem z warstwą przewodników elektrycznych, które tworzą wzór pikseli.

Główną cechą tej technologii jest to, że im więcej światła pada na ekran, tym tekst jest wyraźniejszy, dlatego w słoneczny dzień można bez trudu czytać na czytniku ebooków - w przeciwieństwie do ekranów LCD, na których nic nie widać. Z kolei w nocy lub przy słabym oświetleniu, czytnik, podobnie jak książka, nie nadaje się do użytku, chyba że jest wyposażony w podświetlenie ekranu.

A najważniejsze jest to, że w związku z wyeliminowaniem elementów świecących i brakiem konieczności odświeżania obrazu czytniki nie męczą wzroku tak jak ekrany komputerów, laptopów i telefonów.

Czy warto kupić czytnik ebooków?

Większość czytelników nadal woli tradycyjną książkę, ale są sytuacje, w których z pewnością przyda się czytnik ebooków. Są także tacy, którzy wolą książkę elektroniczną od tej papierowej. Czytnik może być niezastąpiony gdy: czyta się dużo w podróży (czytnik waży mniej niż 220 g), czyta się dużo w ogóle i w związku z tym wzrok szybko się męczy, chce się trochę zaoszczędzić (książki elektroniczne są tańsze niż tradycyjne), ma się wadę wzroku (w czytnikach można zmieniać wielkość fontu), uczy się języka obcego (można czytać obcojęzyczne książki i korzystać z funkcji słownika).

Czytanie książek z wykorzystaniem czytnika ma wiele zalet, a oto niektóre z nich: wzrok nie męczy się tak jak w przypadku monitorów LCD, urządzenie ma niewielkie rozmiary, niską wagę, wyświetla  wyraźny tekst, długo działa na jednym ładowaniu baterii, daje możliwość przechowywania w pamięci lub na karcie SD tysięcy publikacji, możliwość czytania w pełnym słońcu. Oczywiście skoro mowa o zaletach, to urządzenia te mają także wady, a są nimi niemożność wyświetlania kolorów (nie dotyczy to modeli z kolorowym wyświetlaczem) oraz niska jakość wyświetlanych grafik.

Zatem na pytanie czy warto kupić czytnik do ebooków odpowiedź jest jedna. Warto! Chyba, że czyta się bardzo mało – wtedy kupno urządzenia nie jest opłacalne. Ale z drugiej strony, może właśnie dzięki takiemu zakupowi zacznie się czytać więcej?

Ważne parametry techniczne

Najważniejszy parametr, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru czytnika, to ekran. Ważne jest to, czy ma wyświetlacz typu e-ink imitujący kartkę papieru. Inna istotna kwestia to wielkość ekranu, zależna od indywidualnych preferencji użytkownika (zazwyczaj jest to 6 cali). Wygodny w obsłudze może okazać się także ekran dotykowy. Należy także wiedzieć czy czytnik do ebooków jest wyposażony w moduł Wi-Fi oraz czy obsługuje większość popularnych formatów plików. Przydatną funkcją jest również podświetlenie ekranu, dzięki czemu można czytać w nocy i przy słabym oświetleniu. Pamiętać należy również o sprawdzeniu ile trzyma bateria i jaką pojemność ma pamięć, choć oczywiście zawsze można ją uzupełnić za pomocą karty SD. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe przydatne funkcje takie jak: odtwarzacz mp3, interaktywny indeks, Text To Speech, słownik, zdalne wysyłanie plików na czytnik, integracja z chmurami Google i Dropboxa itp. Nie są to oczywiście obowiązkowe funkcje, ale czasem mogą się przydać.

Najlepsze czytniki ebooków

Prekursorem i jednocześnie największym producentem czytników do ebooków jest oczywiście Amazon. Czytniki Kindle nadal są niedoścignionym wzorem w tej dziedzinie. Konkurencja staje się jednak coraz poważniejsza i produkuje urządzenia coraz lepszej jakości. Do popularnych marek należą: PocketBook, inkBOOK, Manta, Kobo, Prestigio czy Trekstor.

Według użytkowników czytników aktualny top 6 przedstawia się następująco:

Amazon Kindle Touch 7

PocketBook Touch Lux 3

PocketBook 614 Basic 2

Amazon Kindle Paperwhite   3

Kobo Glo HD

PocketBook Ultra.

Duży wybór czytników do ebooków znanych marek w atrakcyjnych cenach można znaleźć w sklepie Redcoon.pl: http://www.redcoon.pl/c02230100-Czytniki-e-book.

Zdjęcie: pixabay.com